Zebrania z rodzicami
Marcowe wydanie „Życia Szkoły” otwiera artykuł zatytułowany „Szkoła nie musi być nudna, a nauka nie musi boleć”. Agnieszka Tomasik opowiada w nim o tym, jak zrodziła się idea Kreatywnej Pedagogiki i na czym ona polega.
W bieżącym numerze czasopisma poruszamy temat efektywnej komunikacji podczas zebrania z rodzicami. Dlaczego tak ważne jest pierwsze wrażenie, jakie nauczyciel wywiera na rozmówcy? W jaki sposób przygotować się do zebrania z rodzicami ucznia bijącego inne dzieci? Z pomocą jakich metod można wypracować satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania udziela Karolina Oleksa w artykule pt. „Zebrania z rodzicami. Jak formalne spotkania przerodzić w owocną współpracę”, który publikujemy w dziale „Akademia nauczyciela”.
Ponadto, w tym miesiącu publikujemy zestaw zadań umożliwiających utrwalanie i pogłębianie wiadomości i umiejętności z różnych dziedzin edukacji wczesnoszkolnej w powiązaniu z edukacją przyrodniczą.
W rubryce „Pedagogiczne inspiracje” zamieszczamy scenariusz zajęć w szkole zatytułowany „Wiosenne inspiracje – Wielkanoc w szkole”, a wraz z nim propozycje dekoracji do wykonania wspólnie z uczniami, które można wykorzystać do przystrojenia sali lekcyjnej. W tym samym dziale zachęcamy Państwa do połączenia gimnastyki korekcyjnej w szkole z ćwiczeniami oddechowymi. W tym celu publikujemy konspekt zajęć służący wzmacnianiu osłabionych i rozciągniętych mięśni grzbietu.
W tym miesiącu przekazujemy Państwu jeszcze jeden scenariusz zajęć w szkole – tym razem z zakresu edukacji przyrodniczej i polonistycznej. Niniejszy konspekt lekcji służy rozwijaniu zainteresowań uczniów w oparciu o wnikliwą obserwację i bliższe poznawanie rodzimej przyrody. Z propozycji wiosennych zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczyciel może skorzystać w całości lub częściowo, dobierając zadania i czas odpowiednio do możliwości i wieku swoich uczniów. Pomysły na aktywności z zakresu edukacji przyrodniczej i polonistycznej umożliwią ukazanie uczniom gęstej sieci zależności, łączącej przyrodę ożywioną z nieożywioną.
Marzec to miesiąc, w którym świętujemy Dzień Kobiet i Wielkanoc w szkole. W związku z tym nasi autorzy przygotowali dla Państwa konspekty zajęć związane z tymi ważnymi wydarzeniami. W rubryce „Pedagogiczne inspiracje” umieściliśmy opracowanie Anety Winczewskiej pt. „Wiosenne inspiracje – Wielkanoc w szkole”, z pomocą którego zrealizują Państwo temat tradycji wielkanocnych w klasach szkoły podstawowej.
W bieżącym wydaniu czasopisma przekazujemy Państwu zestaw ćwiczeń z zakresu gimnastyki korekcyjnej w szkole. Zaproponowane aktywności służą korekcji wady postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej (plecy okrągłe). Opracowanie autorstwa Krzysztofa Jakubowskiego umożliwia wzmacnianie osłabionych i rozciągniętych mięśni grzbietu oraz mięśni ściągających łopatki, rozciągnięcie przykurczonych mięśni klatki piersiowej, a także zwiększenie pojemności życiowej płuc poprzez włączenie ćwiczeń oddechowych do zajęć z zakresu gimnastyki korekcyjnej w szkole.
W rubryce „Scenariusz zajęć” zamieszczamy propozycje gier i zabaw w szkole, które po raz pierwszy zostały opisane w 1831 roku w publikacji autorstwa Łukasza Gołębiowskiego – członka Towarzystwa Królewskiego Przyjaciół Nauk. „Przedstawione zabawy ukazują metodyczny schemat stawiania wychowanków w sytuacjach zadaniowych. Poprzez snucie fabuł (narracji) prowadzący zajęcia może motywować dzieci do prób mierzenia się z wyzwaniami. Warto podkreślić, iż formuła zabawy opiera się na stawianiu zadań «nie wprost». Otóż dziecko, porwane atmosferą opowieści, którą ma ilustrować, nie dostrzega, iż zakodowano w niej sformalizowane zadania dydaktyczne dalece upodobnione do realizowanych w formach ścisłych. W efekcie kilkulatek, intensywnie ćwicząc i realizując wymierne cele zajęć, przeświadczony jest, iż prowadzący zaproponował mu chwilę przerwy w ćwiczeniach, a nie kolejne obowiązkowe zadanie. To swoista wartość dodana zabawowej formy prowadzenia zajęć” – pisze dr Piotr Winczewski, przedstawiając Państwu dziewiętnastowieczne gry i zabawy w szkole.
Zawartość dostępna online
Współpraca z rodzicami
Zebrania z rodzicami
Temat numeru
Szkoła nie musi być nudna, a nauka nie musi boleć
Scenariusz zajęć
Gry i zabawy - Rok 1831, Łukasz Gołębiowski
Przykłady ćwiczeń służących kształtowaniu pojęcia liczby u dzieci w młodszym wieku szkolnym
Przyrodnicze zabawy u dzieci w młodszym wieku szkolnym
Pracownia rozwoju zawodowego
Całkowicie obecna głowa
Pedagogiczne inspiracje
Gimnastyka korekcyjna
Wiosenne inspiracje - Wielkanoc w szkole
Kącik małego odkrywcy
Chemiczne niespodzianki na Dzień Kobiet
Doradztwo zawodowe
Czas pod kontrolą: jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym