Dołącz do czytelników
Brak wyników

Metody nauczania

3 października 2019

NR 49 (Październik 2019)

Eksperymentowanie w edukacji wczesnoszkolnej

319

Takie ważne jest mycie rąk! Myj ręce przed jedzeniem! Myj ręce, bo przenosisz na nich zarazki! Mówią o tym rodzice, dziadkowie, mass media, szkoła. Osobiście obserwowałem wielokrotnie, że skuteczność powtarzania tej cennej rady jest zastanawiająco niska. Pewnego razu całkiem przypadkowo poznałem bardziej efektywny sposób uzewnętrznienia tej wiedzy.
 

W czasie wizyty z grupą dzieci w laboratorium pracujące tam panie zaprezentowały uczniom działanie zaawansowanej aparatury mierzącej ilość bakterii na rękach. Podczas powtórzonej przez kilkoro dzieci próby okazało się, że umycie rąk powoduje bardzo wyraźne zmniejszenie ilości bakterii na skórze. I jaki był efekt? Dzieci zaczęły pamiętać o używaniu mydła!

Zimą warto zadbać o odpowiedni strój podczas wyjść w plener. Powtarzamy to dzieciom jako rodzice, dziadkowie i nauczyciele. I jeszcze nie wolno się przegrzać! Nie spoć się! Jaka jest skuteczność takich powtarzanych porad?

Znalazłem sposób, aby pokazać moim uczniom, jak to jest z odpowiednim ubieraniem się. Taki obowiązek spoczywa na mnie choćby z powodu zapisu w podstawie programowej. Po odpowiedniej prezentacji dobrze jest pozwolić dzieciom na samodzielne zastanowienie i wyciągnięcie wniosków.

POLECAMY


Przebieg doświadczenia


Dzielimy klasę na 3 grupy. Możemy też zdecydować się na 6 grup (lub inną wielokrotność trzech). Wtedy dwie grupy będą miały takie samo zadanie do wykonania.

Użyjemy słoików z ciepłą wodą jako zastępników żywego człowieka (nazywam to dalej obiektem). W podanym czasie grupy realizują powierzone zadania, samodzielnie rozdając sobie role.

Każda grupa powinna otrzymać taki sam słoik, a następnie go „ubrać” zgodnie z instrukcją. Grupa 1 „ubiera” swój obiekt w jedną warstwę waty i jedną warstwę ligniny. Grupa 2 ubiera obiekt w 2 warstwy ligniny. Grupa 3 ubiera obiekt w 2 warstwy ligniny, ale pierwsza warstwa powinna być zmoczona (to symulacja efektu „zgrzania się dziecka”).Jeśli nasze grupy chcemy mocniej zaangażować w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy