Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pedagogiczne inspiracje

28 czerwca 2018

NR 17 (Maj 2016)

Tata na medal

0 182

Dzień Ojca należy do tych wyjątkowych dni w roku, kiedy nasi milusińscy myślą szczególnie serdecznie o swoim tacie. Święto to obchodzimy 23 czerwca. Na pewno każde dziecko chciałoby umilić ten dzień swojemu tacie obdarowując go wykonanym własnoręcznie prezentem.

Poniżej zaprezentujemy propozycje kilku podarunków, które dzieci mogą wykonać własnoręcznie.

Samochód–laurka

Cele:

  • wychowawczy: ugruntowywanie u dzieci prawidłowych relacji wewnątrzrodzinnych; pobudzanie uczniów do entuzjazmu i zachowań ekspresyjnych; kształtowanie właściwych postaw wobec pomysłów i pracy rówieśników,
  • dydaktyczny: uwrażliwianie wychowanków na barwę, kształt, fakturę; rozwijanie wyobraźni twórczej uczniów,
  • w sferze umiejętności: doskonalenie umiejętności precyzyjnego władania mięśniami dłoni; tworzenie kompozycji przestrzennej; kształtowanie umiejętności obserwowania kształtów dobranych do ukierunkowanych skojarzeń.

Przybory: biały karton, błyszcząca folia samoprzylepna, taśma samoprzylepna, papier wycinankowy, sztywna, foliowa koszulka na dokumenty, ołówek, nożyczki, klej.

Narracja: Nauczyciel prowadzi rozmowę z uczniami: Kto z was pamięta, kiedy świętujemy Dzień Ojca? Czy wykonaliście już upominki dla swoich tatusiów? Jaki prezent najbardziej by ich ucieszył? Zastanówmy się wspólnie nad tym, o czym mogą marzyć wasi ojcowie! Czy lubicie wybierać się na wspólne przejażdżki samochodem? Jakie auta najbardziej mogą się podobać waszym ojcom? Wybierzmy się z tatą pojazdem jego marzeń w podróż dookoła świata. Przygotujmy dla niego specjalny podarunek.

Przebieg: Uczniowie składają biały karton na połowę (wzdłuż). Rysują na nim kształt samochodu widzianego z boku. Następnie wycinają go. Później wyszukują odpowiedni kolor folii samoprzylepnej, z której sporządzą karoserię samochodu. Na folię należy położyć wycięty zarys samochodu i pociągnąć po jego obwodzie ołówkiem. Czynność tę trzeba wykonać dwukrotnie obrysowując najpierw jeden bok auta, a później drugi. Kiedy obie strony karoserii są już gotowe, należy na nich narysować okna i wyciąć w ich miejscach otwory. Z przezroczystej f...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy