Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pedagogiczne inspiracje

11 września 2018

NR 39 (Wrzesień 2018)

Świetlica, którą dzieci lubią

0 156

Praca w świetlicy szkolnej czasem bywa postrzegana przez nauczycieli jako nieatrakcyjna forma pracy zawodowej z uczniami. Niektórzy z nich traktują ją nawet jak „zesłanie”. Rodzice, którzy zapisują pociechy do świetlicy szkolnej, patrzą krytycznym okiem na miejsce, w którym ich dzieci spędzają czas po skończonych zajęciach lekcyjnych, licząc, że mogą one w świetlicy odpocząć, odrobić lekcje, zjeść obiad i aktywnie spędzić czas w oczekiwaniu na powrót do domu. Miejmy świadomość, że w świetlicy przebywają w większości małe dzieci i okres ich dziennego pobytu w szkole znacznie się wydłużył. Ma na to wpływ rzeczywistość, w której rodzice coraz dłużej pracują, swoje potomstwo zostawiając w szkolnej świetlicy dłużej niżby chcieli, powierzając je wykwalifikowanej kadrze wychowawców świetlicy.

Jaki powinien być wychowawca świetlicy?

Dzieci przychodzą do świetlicy już bardzo zmęczone, włożyły przecież duży wysiłek, by zdobyć wymagane na lekcjach wiadomości i umiejętności i nie mają ochoty na bezczynność czy wręcz nudę. Nuda, jak wiemy, wyzwala w dzieciach pokłady nieprzewidzianych reakcji i niepożądanych zachowań. Przed wychowawcami świetlicy stoi zatem trudne zadanie, by czas oczekiwania na rodziców uczniowie spędzili efektywnie, w atmosferze zabawy i relaksu. Wychowawcą świetlicy powinien być zatem nauczyciel kreatywny, który ma wizję swojej pracy w tym miejscu. W trafny sposób ten problem opisał Janusz Korczak: „Nie jest wychowawcą, kto się oburza, kto się dąsa, kto ma żal do dziecka, że jest takie a nie inne, taki nie może być wychowawcą. Takie się urodziło lub takie okoliczności je ukształtowały… Niech Bóg nas strzeże od pedagogów i pedantów. To oni demoralizują młodzież”.
A jeśli jest to świetlica w szkole integracyjnej? Do niej codziennie przychodzą również uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych i dysfunkcjach rozwojowych. Podzielę się obserwacjami i doświadczeniem z pracy z własnego „podwórka”, które poczyniłam w pierwszym roku mojej pracy w świetlicy w szkole integracyjnej.

Kreatywna świetlica

Świetlica owa składa się z trzech pomieszczeń. W jednej sali przebywają uczniowie klas pierwszych i drugich. Ta sala połączona jest z drugim pomieszczeniem, przeznaczonym do swobodnych zabaw dziecięcych i zajęć organizowanych w kręgu. Są w niej zgromadzone zabawki, klocki oraz dywan, by dzieci mogły bawić się na ziemi. W trzeciej sali przebywają uczniowie klas trzecich i starsze. W niej znajduje się interaktywna tablica. W dwóch salach znajduje się pięć stanowisk komputerowych. Świetlica ma do dyspozycji również ksero i kolorową drukarkę. Wszystkie sale są ciekawie udekorowane, najczęściej pracami dzieci, co wpływa na estetykę świetlicy i atmosferę. Warunki lokalowe pozwalają na stworzenie optymalnych warunków dla odpoczynku i rekreacji dzieci w niej przebywających.
Przede wszystkim spodobało mi się jednak, że w tworzenie wizerunku świetlicy i jej klimatu zostały od początku włączone dzieci, jako jej popołudniowi „mieszkańcy”. Uczestniczyły w opracowaniu regulaminu, biorąc udział w szeregu zajęć adaptacyjnych i artystycznych, by poczuć, że to miejsce jest stworzone specjalnie dla nich i że wychowawcy dołożą wszelkich starań, by czuły się w niej jak najlepiej.
Nauczyciele pracujący według strategii oceniania kształtującego wiedzą, że tak jak praca na lekcji bez jasno określonych celów w języku ucznia jest bezcelowa, tak działalność z dziećmi w świetlicy bez jasno określonych zasad jest bezzasadna… A dzieci – wbrew powszechnej opinii – lubią zasady i chętnie stosują się do nich, jeśli są to zasady mądrze sformułowane i konsekwentnie egzekwowane. Jeśli świetlica jest zatem „drugim domem”, wszyscy czujemy się odpowiedzialni za to, jak nam się w niej spędza czas. Dosko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy