Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przed świętami i po świętach

Artykuły | 6 lutego 2018 | NR 22
125

Zakupy, szykowanie prezentów, sprzątanie, pranie, zmywanie, gotowanie, pieczenie – to prace przedświąteczne, ale też znakomita okazja do odkrywania tajemnic otaczającego świata. A po świętach… znów sprzątanie, pranie i zmywanie, a do tego jeszcze zabezpieczanie nie zjedzonych potraw przed zepsuciem. We wszystkich wymienionych pracach w miarę możliwości powinny współuczestniczyć dzieci – po to, by w płynny sposób przejmować obowiązki dorosłych, a przy okazji coś ciekawego podejrzeć, coś nowego odkryć, czegoś przydatnego w życiu się nauczyć. I rzecz jasna – od czasu do czasu służyć dorosłym swoją wiedzą nabytą na drodze naukowych doświadczeń.

Nie można zapomnieć też o dobrej zabawie – szczególnie przydatnej, gdy trzeba zająć się młodszym rodzeństwem lub „zagospodarować” czas, gdy rodzice zajęci są gośćmi.

Przykładowe eksperymenty zamieszczone w niniejszym artykule otwierają giełdę pomysłów na to, by święta nie kojarzyły się dzieciom tylko z oczekiwaniem na drogie prezenty i spędzaniem czasu przy półkach supermarketów, nastawionych nie na wartości i tradycje, ale wyłącznie na szybki i łatwy zysk.

Łyk fizyki dla fanów porządku w każdym domowym kątku

Podczas przedświątecznego, dokładnego porządkowania domu nietrudno zauważyć, że kurz i inne zanieczyszczenia nierównomiernie rozkładają się w różnych miejscach mieszkania. Dorośli wiedzą, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i pajęczyn, ale czy wiedzą to również dzieci? Raczej nie przywiązują do tego wagi i w związku z tym należy skierować ich wzrok w takie właśnie miejsca.

Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebne będą:

 • ogrzewane pomieszczenie z telewizorami, komputerami i innymi urządzeniami technicznymi wytwarzającymi podczas pracy ciepło,
 • lekko zwilżone ściereczki do kurzu (najlepiej białe, ponieważ na takich zanieczyszczenia będą bardziej widoczne).

Przebieg eksperymentu:

 • Uczestnicy zajęć zbierają się np. w pracowni komputerowej, w której wszystkie komputery i inne urządzenia działające na prąd są wyłączone.
 • Każde dziecko otrzymuje zwilżoną ściereczkę do kurzu.
 • Zadaniem uczestników zajęć jest sprawdzenie za pomocą ściereczki, w jakich miejscach pracowni zbiera się najwięcej kurzu, a w jakich najmniej.

Co się okaże? Najwięcej kurzu i innych zanieczyszczeń zbiera się wokół kaloryferów, a także urządzeń wytwarzających podczas swojej pracy ciepło, czyli komputerów.

Z czego wynika ten nierównomierny rozkład? Ze zjawiska zwanego przez fizyków konwekcją. Polega ono na stałym ruchu powietrza, spowodowanym różnicą temperatury w różnych miejscach pomieszczenia, w którym został przeprowadzony eksperyment. Powietrze cieplejsze jest lżejsze od powietrza zimnego i dlatego unosi się do góry. Jednocześnie zabiera ze sobą i unosi do góry bardzo drobne cząsteczki kurzu i nici pajęczyn. Zanieczyszczenia te osadzają się na ścianach w okolicach źródeł ciepła, pod parapetami, przy których są zamontowane kaloryfery, a także za telewizorami czy komputerami. I to dlatego o tych właśnie miejscach trzeba pamiętać przy sprzątaniu.

Butelka coli w nowej roli

Cola jest bardzo niezdrowym napojem i dzieci w ogóle nie powinny jej pić. Ale jeśli już taki napój znalazł się w domu, to nie warto go wylewać, tylko wykorzystać w inny, niezwiązany ze spożyciem sposób. Podobno cola znakomicie nadaje się do usuwania… rdzy szpecącej urządzenia sanitarne i różne przedmioty wykonane z metalu. Czy to prawda? Najlepiej się o tym samemu przekonać.

Potrzebne będą:

 • 1 butelka coli (o pojemności przynajmniej 1l),
 • zardzewiałe przedmioty użytkowe (np. pokrywki od metalowych pojemników na przyprawy),
 • urządzenie sanitarne ze śladami rdzy lub z osadami kamienia,
 • gąbka,
 • bawełniana szmatka,
 • duża miska (lub inne naczynie, np. słój),
 • woda.

Wykonanie eksperymentu:

 • Połowę coli wlać do miski. Włożyć zardzewiałe przedmioty w taki sposób, aby były całkowicie zanurzone w płynie. Zostawić na kilka godzin.
 • Pozostały napój użyć do czyszczenia sanitariatu (np. umywalki) z rdzy i kamienia. Zatkać odpływ i na kilka godzin zalać miejsca wymagające wyczyszczenia.
 • Po kilku godzinach wyjąć przedmioty z miski, a także odkorkować umywalkę. Wszystko wypłukać wodą i przetrzeć bawełnianą szmatką.

Co się okaże? Po rdzy i kamieniu nie będzie śladu, a przedmioty i umywalka będą lśniły jak nowe.

Skąd się wzięły rdza i kamień na przedmiotach użytych do doświadczenia i co spowodowało ich usunięcie? Rdzawy nalot na metalowych przedmiotach to efekt reakcji chemicznej zachodzącej między tlenem a metalem. Zaś kamień i rdza na umywalce są osadami pochodzącymi z wody płynącej rurami do łazienki.
Zawarty w coli kwas fosforowy wchodzi w reakcje chemiczne z rdzą i innymi osadami, tworząc rozpuszczalne w wodzie sole. Tym samym rdza i kamienne osady znikają, a przedmioty odzyskują swój dawny blask.

O tym każde dziecko musi pamiętać!
Kwas fosforowy znajdujący się coli ma silne właściwości żrące. Jeśli ktoś decyduje się na picie coli, tym samym naraża swoje zęby na podobne działanie, jak w przypadku rdzy i kamienia. Ten napój podstępnie i szybko niszczy szkliwo, chroniące zęby przed psuciem się i bólem. Ponadto cola zawiera ogromn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy