Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia w szkole

14 lutego 2018

NR 24 (Luty 2017)

Nasz wróg stres

378

Gdybyśmy mieli opisać dzisiejszy styl życia, moglibyśmy użyć trzech kluczowych pojęć: szybkie tempo, presja czasu, stres. Z tym ostatnim czynnikiem zmaga się większość z nas. Najczęściej obwiniamy za to pracę, obciążenie codziennymi sprawami czy ograniczone możliwości sprostania wszystkim dzisiejszym wymaganiom. Niestety, stres nie dotyczy tylko zapracowanych dorosłych. Ten syndrom można zaobserwować też u dzieci, a pójście do szkoły jest jednym z czynników, jakie go wyzwalają.

Raczej nikt nie lubi się stresować, szczególnie jeżeli trwa to długi czas. Stres faktycznie obciąża organizm i jeżeli trwa długo, potrafi nieźle namieszać w naszym życiu. Każdy ma inny próg wrażliwości, jedni stresują się częściej i szybciej niż drudzy, ale to nie zmienia faktu, że prędzej czy później oddziaływanie stresu daje się we znaki. Jest to szczególnie niebezpiecznie w przypadku dzieci, które tak jak dorośli odczuwają stres i cierpią z powodu związanych z nim konsekwencji. Dlatego warto wziąć stres pod lupę, poznać jego specyfikę i metody przeciwdziałania, zwłaszcza że sytuacja szkolna jest jednym z głównych stresorów w życiu dzieci.

Po co ten stres?

Stres to ogólne zaburzenie równowagi fizycznej i psychicznej, spowodowane występowaniem stresorów – czynników, które obciążają jednostkę i przewyższają jej możliwości radzenia sobie z wykonaniem zadania. Brzmi groźnie. Jednak nic w naturze nie powstaje bez celu. Gatunek ludzki przetrwał m.in. dzięki odczuwaniu stresu. W czasach prehistorycznych to on napędzał ludzi do działania i pozwalał się bronić. Pod wpływem strachu i stresu człowiek był w stanie mobilizować się – kiedy np. zaatakował dziki zwierz, pojawiający się wówczas strach napędzał człowieka do walki lub ucieczki. Kiedy wybuchał pożar, strach i stres pozwalał mimo zmęczenia walczyć z szalejącym ogniem. Stres, który towarzyszył wtedy ludziom, pełnił rolę alarmu – coś się może wydarzyć, bądź czujny. I dzięki tej czujności ludziom udawało się pokonywać trudności i rozwijać swoje „cywilizacje”. Obecnie nasz tryb życia jest odmienny – nie polujemy, nie musimy każdego dnia walczyć o przetrwanie. Jednak stres nadal istnieje, tylko w innej formie i niestety kumuluje się, bo chociaż nie atakuje nas dziki tygrys, to w natarciu jest szereg innych czynników. Męcząca praca, niesprzyjający szef, nieżyczliwy sąsiad – stresorów można wymienić bardzo wiele. Nie omijają one nawet najmłodszych.

Chociaż dzisiaj stres również może być pomocny. Jest to tak zwany eustres – stres krótkotrwały, który występuje czasowo i ma charakter mobilizujący. Zazwyczaj eustres pojawia się, gdy występuje presja czasu – jesteśmy w stanie załatwić kilka spraw niemal równocześnie i to z zadowalającym skutkiem. A potem dziwimy się, jak nam się to udało. Prawdopodobnie pomógł nam w tym właśnie eustres, który jest rodzajem pozytywnego napięcia stymulującego do działania, pomaga nie czuć zmęczenia i podnosi wydajność w krótkiej perspektywie czasu. Może też występować, kiedy denerwujemy się przed ważnym wydarzeniem, np. wystąpieniem publicznym. Jednak jeżeli presja czasu się utrzymuje, zadania się nawarstwiają, a my czujemy przeciążenie, następuje dystres, czyli stres negatywny, rozkładający, powodujący zmęczenie, zniechęcenie, zaniżenie samooceny. I to jest ten stres niepożądany, który tak wielu z nas odczuwa na co dzień. W czasach prehistorycznych zwierzę atakowało raz po raz, wtedy stres działał krótkotrwale i pomagał się bronić. Dzisiaj możemy być pod wpływem permanentnego stresu, idąc do obciążającej pracy czy do szkoły, gdzie codziennie spotykamy się z szykanami ze strony rówieśników albo z wymagającymi, surowymi nauczycielami. Tak długo utrzymujący się stres prowadzi do różnych chorób i ogólnego pogorszenia nastroju. Częstymi chorobami wynikającymi ze stresu są nadciśnienie, choroby serca, wrzody żołądka czy migreny, ale też wiele innych objawów somatycznych, np. chrypka, kaszel czy problemy z wypróżnianiem. Jako pierwszy powiązania stresu ze zdrowiem dokonał lekarz Hans Seyle, który jest twórcą Ogólnego Zespołu Adaptacyjnego, czyli modelu pokazującego, jak organizm reaguje na stres. Najpierw następuje faza alarmowa, czyli moment zaskoczenia, niepokoju i podejmowania przeciwdziałania stresorom. Następnie organizm przechodzi w fazę przystosowania, czyli próby uodpornienia się na czynniki stresujące, a jeżeli te próby zawiodą i stresory będą przewyższały możliwości adaptacyjne jednostki, pojawia się trzecia faza – faza wyczerpania, w której pojawiają się choroby, zaburzenia nastroju i inne objawy przeciążenia stresem. Jako że długotrwały stres jest wyniszczający dla każdego człowieka, należy z nim walczyć i mu przeciwdziałać.

Zestresowany uczeń

Nawet uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej może być pod wpływem stresu. Wydaje się to niemożliwe – jak beztroskie dziecko, otoczone zabawkami i dopiero uczące się dodawać może być zestresowane? Jak najbardziej, może, czasem nawet silniej niż dorosły człowiek. Jest to tzw. stres dziecięcy, czyli reakcja na działanie różnych stresorów, które wytrącają dziecko z równowagi, zaburzają znany do tej pory ład lub przekraczają jego możliwości adaptacyjne.

Stresorów wyzwalających reakcje stresowe u dzieci jest wiele. Przyczyną może być sytuacja rodzinna, np. kryzysy w rodzinie (śmierć kogoś bliskiego, rozwód, choroba), duże zmiany, np. przeprowadzka, pójście do szkoły, a także nałogi rodziców, panujący, niesprzyjający klimat w domu, np. ciągłe kłótnie między rodzicami, rodzic w nastroju depresyjnym, brak rodzinnego ciepła, brak czasu ze strony rodziców i wszelkie pokrewne sytuacje. Dla małego dziecka dom jest najważniejszym miejscem, więc jeżeli coś się dzieje negatywnego, dziecko zaczyna to odczuwać i może silnie reagować, np. agresją w szkole albo w drugą stronę – nieśmiałością. Czasami stresorem jest szkoła. W domu wszystko jest w porządku, dziecko czuje się bezpiecznie, natomiast środowisko szkolne wyzwala w nim dużo stresu. Dokuczający koledzy, nieżyczliwy nauczyciel albo sama szkoła – duża, szara, przygnębiająca. Innym czynnikiem może być przeciążenie obowiązkami – liczne zadania domowe, dodatkowe zajęcia, treningi, pomoc w domowych porządkach, wyprowadzanie psa i wiele innych wymagań, które powodują, że dziecko nie ma czasu na odpoczynek czy zabawę. Jeżeli dziecko ma za dużo na głowie i zostaje zaburzona równowaga między ilością czasu poświęconą na naukę, zabawę i odpoczynek, pojawia się stres. Dodając do tego wymagających rodziców, którzy zdają się nie dostrzegać, że dziecko jest przeciążone, tworzy się idealne podłoże do rozwoju nerwic, zaniżonego poczucia własnej wartości czy stanów depresyjnych. Stresujące dla dziecka może być nadmierne stymulowanie – ciągle włączony telewizor, hałas w szkole, życie w biegu, długie godziny spędzone na graniu na tablecie czy komputerze, do tego jedzenie w pośpiechu i spędzanie czasu wolnego w galeriach handlowych lub w innym miejscu przepełnionym ludźmi i migoczącymi reklamami. Każdy człowiek potrzebuje odpoczynku, czasu na zebranie myśli, wyciszenia. Za dużo stymulacji prowadzi również do przeciążenia organizmu i pojawienia się napięcia, które możemy łączyć ze stresem. Na małe dziecko, szczególnie to z większą wrażliwością, oddziałują różne czynniki i kumulują się, powodując eskalację stresu. Im jest ich więcej, tym większe jest ryzyko wystąpienia stresu i poważniejsze mogą być jego skutki.

Objawy stresu dziecięcego

Po czym poznać, że uczeń jest zestresowany? Warto obserwować jego postępy w nauce, a także zachowania i reakcje fizjologiczne.

Do objawów fizjologicznych możemy zaliczyć:

 • bóle brzucha i nudności, regularne problemy z wypróżnieniem albo zbyt częste wypróżnianie,
 • bóle głowy, ucisk w skroniach,
 • bóle pleców, przykurcze, bóle nadgarstków,
 • kaszel, chrypkę, problemy z oddychaniem,
 • kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszone tętno,
 • zwiększoną podatność na zachorowania, gdyż stres osłabia odporność organizmu.

Do objawów psychicznych zaliczamy:

 • lęk, wpadanie w panikę,
 • zaniżoną samoocenę, dziecko ocenia siebie gorzej niż innych,
 • spadek koncentracji, rozkojarzenie, bujanie w obłokach,
 • nastroje depresyjne, silniejsze odczuwanie smutku niż pozytywnych emocji,
 • niektóre dzieci mogą być rozgniewane, sfrustrowane, wrogo nastawione do innych uczniów czy członków rodziny.

Do objawów behawioralnych należy:

 • niechęć do wchodzenia w kontakty z innymi, unikanie zabaw grupowych,
 • wyraźny spadek nastroju, dziecko mniej się uśmiecha, wydaje się apatyczne, przygnębione,
 • mniejsza ilość energii, dziecko jest mniej aktywne niż wcześniej,
 • częste narzekanie, pesymistyczne patrzenie na wiele spraw,
 • strach przed nowymi rzeczami i zmianami nie chce próbować nowych aktywności,
 • pogorszenie wyników w nauce – widać spadek efektywności pracy, dziecko gorzej zapamiętuje, nie może się skupić na zajęciach,
 • czasami pojawiają się zachowania agresywne mające na celu wyładowanie nagromadzonej frustracji.

Jak widać, objawy stresu są rozległe. Należy pamiętać, że ich pojawienie się nie wskazuje, że dziecko odczuwa tylko stres, mogą to być oznaki jakiejś choroby lub innego zaburzenia. Jednak przy różnych dolegliwościach dziecku często towarzyszą reakcje stresowe, bo wszelkie dysfunkcje obciążają je i przekraczają jego możliwości adaptacyjne. Stąd też stres może być objawem innych trudności albo występować samodzielnie. Aby w pełni zdiagnozować sytuację, należy kompleksowo przeanalizować zachowania dziecka, porozmawiać z rodzicami oraz warto wejść we współpracę z pedagogiem lub psychologiem szkolnym.

Walka z dziecięcym stresem

Jeżeli uczeń jest przeciążony i odczuwa stres, należy podjąć kroki w celu zniwelowania czynników stresujących. Przede wszystkim nauczyciel powinien porozmawiać o tym z rodzicami i zdiagnozować, czy stres wynika z czynników związanych z rodziną i domem czy może jest spowodowany inną sytuacją, np. trudnościami w szkole. Następnie warto wprowadzić kilka działań, które pomogą uczniowi uporać się ze stresem, niezależnie czy jest spowodowany szkołą czy nie. Podstawą jest stworzenie dziecku bezpiecznej przestrzeni. Jeżeli stres wynika z trudniej sytuacji w domu, dziecko powinno móc od niego „odpocząć” w szkole, czyli poczuć, że ktoś się nim interesuje, słucha go, stwarza mu warunki do zwiększenia własnej samooceny, np. wykaza...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy