Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

10 grudnia 2018

NR 42 (Grudzień 2018)

Nie ma dobrych czy złych emocji – one po prostu są

0 134

Emocje to informacje o tym, że ważne potrzeby człowieka są lub nie są zaspokojone. Świat emocji dziecka charakteryzuje się spontanicznością, ekspresją, spotęgowaną siłą wyrażania.

W zależności od poziomu rozwoju dziecka, brakuje lub pojawia się w jego świecie analiza i refleksja nad tym, co wypada, a co nie. Jednak bez względu na wiek radość to radość, a smutek to smutek – mały człowiek przeżywa i wyraża emocje całym sobą. Za umiejętność rozumienia „emocjonalnego świata” odpowiadają płaty przedczołowe, które rozwijają się bardzo długo. Metaforą integracji świata emocjonalnego może być na przykład nauka sprawnego chodzenia przez niemowlaka. Trwa ona w przybliżeniu 2–3 lata i wymaga czasu, intensywnych ćwiczeń, licznych upadków i potknięć. Z kolei nauka zarządzania emocjami to proces trwający nawet blisko dwadzieścia lat, gdyż w okolicach tego wieku płaty czołowe dojrzewają w pełni. Z tego powodu zbyt dużym wymaganiem jest, by uczeń za każdym razem konstruktywnie poradził sobie z zalewającą go falą złości pod groźbą tego, że dostanie uwagę, złą ocenę czy jego rodzice zostaną wezwani. Warto wskazać, że dzień szkolny dostarcza dziecku wielu wrażeń, a zmęczenie znacząco obniża funkcjonowanie płatów przedczołowych, zwłaszcza możliwość regulowania emocji.
Nauczyciele w środowisku szkolnym najbardziej obawiają się dwóch emocji u uczniów: złości i smutku. Jednak za najtrudniejszą i najczęstszą negatywną reakcję emocjonalną uważają złość. Pojawia się ona z różnych powodów, ale przeważnie jest reakcją ucznia na sytuację, w której:

 • coś idzie nie po jego myśli,
 • coś mu nie wychodzi i chce wydostać się z „niewygodnej” dla siebie sytuacji,
 • ktoś go do czegoś zmusza lub przekonuje do tego, z czym się nie zgadza,
 • chce coś wymusić, a każdą formę odmowy odbiera jako atak na siebie (brak granic i jasnych zasad).

Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci na różne sposoby i bardzo indywidualnie okazują swoje emocje. Zagłębiając się w świat uczuć, dostrzec można następującą zależność: im silniej dziecko demonstruje emocje, tym większej pomocy potrzebuje od osoby dorosłej. Jest to „wołanie o pomoc” i bezsilność w związku z tym, co się z nim dzieje. Należy pamiętać, że młody człowiek, który nie wie, co zrobić ze swoją złością, może ją powstrzymywać lub tłumić. W szkolnej sali wygląda na „grzecznego” i niesprawiającego problemów wychowawczych, jednak ta złość może wrócić ze zdwojoną siłą – jest jak „tykająca bomba zegarowa”. Z tego powodu emocje nie mogą być tematem tabu w szkole – nie da się od nich uciec. Złość pochłania dziecko, a nauczyciel odczuwa jej skutki poprzez zachowania demonstrowane przez ucznia – jego słowa i czyny. Kluczowym błędem w rozumieniu przez pedagoga emocji dziecka jest interpretowanie ich jako „robienie na złość”. Z ust nauczycieli pojawia się wtedy ocena ucznia jako „niedobrego”, „niegrzecznego”. W kontekście emocji należy przyjąć następującą tezę: „dziecko jest z natury dobre, a ocenie podlega jego zachowanie”. Nauczyciele w odwecie za negatywne emocje ucznia bardzo często chcą go za nie ukarać (wspomniana wyżej uwaga, brak nagrody). Niestety, nie pomaga to w żaden sposób w nauce regulowania emocji. Pokazujemy wtedy dziecku, że one są złe, a akceptujemy go tylko wtedy, gdy jest szczęśliwy i spokojny („ugrzeczniony”). Bardzo wiele zależy od reakcji nauczyciela na emocje ucznia. Poniżej opisane zostaną konstruktywne sposoby wspierania ucznia w trakcie przeżywania trudnych emocji. 

 1. Zbudowanie pozytywnej relacji z uczniem
  Wiele badań wskazuje, że dzieci, które mają bezpieczną i wspierającą relację z osobą dorosłą, lepiej radzą sobie z własnymi emocjami. Nazywa się to „ufnym przywiązaniem”, które zdaniem neurobiologów stymuluje rozwój płatów czołowych odpowiedzialnych za regulację emocji. Z tego powodu istotne jest, by nauczyciel starał się jak najlepiej poznać ucznia i jego sytuację rodzinną. Sprzyjają temu m.in. indywidualne rozmowy czy zadanie prostych pytań: „co u Ciebie słychać?”, które wskazują na zainteresowanie dzieckiem.
 2. Nazywanie i odzwierciedlanie emocji ucznia
  Uczniowie klas I–III nie mają wystarczająco rozwiniętych kompetencji społecznych, a czasem nawet komunika...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy