Dołącz do czytelników
Brak wyników

Scenariusz zajęć

6 lutego 2018

NR 22 (Grudzień 2016)

Waga i ważenie
Świąteczne ćwiczenia matematyczne dla dzieci w młodszym wieku szkolnym

0 183

Okres świąteczny to czas wielu przygotowań i zakupów. Wykorzystujemy wtedy wiele matematycznych umiejętności, które umożliwiają nam skuteczne poradzenie sobie ze świątecznymi powinnościami i obowiązkami. Jedną z przydatnych w tym czasie zdolności jest np. umiejętność ważenia.

Ważenie rozumiane jako określanie ciężaru czegoś, posługując sie wagą bądź trzymając dany przedmiot/produkt/obiekt w ręku1. Zdaniem E. Gruszczyk-Kolczyńskiej „podobnie jak pomiar płynów i długości, [ważenie] jest ważną umiejętnością życiową”.

W edukacji matematycznej sens ważenia i umowy dotyczące pomiaru ciężaru przybliża się dzieciom w klasie I. Dzieci poznają tu jednostki pomiaru ciężaru (masy), a rozwiązując zadania tekstowe mają wykazać się umiejętnością ich stosowania.”. Umiejętności ważenia wykorzystujemy m.in. w kuchni, podczas gotowania, odmierzając ilość potrzebnych do sporządzenia określonej potrawy składników; podczas świątecznych zakupów w supermarkecie, jak również w trakcie pakowania i wysyłania paczek świątecznych.

Edyta Gruszczyk-Kolczyńska zwraca przy tym uwagę na to, „jak bardzo kształcące są zwykłe zajęcia w kuchni, jeżeli tylko dorosły zechce podkreślić sens wykonywanych czynności i zwrócić uwagę dziecka na uzyskane efekty, a potem skłoni je do słownego formułowania swoich przemyśleń”.

Poniżej przedstawiamy przykłady ćwiczeń w ramach tego obszaru tematycznego, które – w co wierzymy –staną się inspiracją dla nauczycieli i rodziców i będą przydatne w trakcie rozwijania umiejętności dzieci z zakresu ważenia.

Przykład 1. Dżem z malin

Antoś pomagał mamie w świątecznych przygotowaniach w kuchni. Dowiedział się, że do przygotowania dżemu z 1 kg malin potrzeba 2 kg cukru. Zastanawia się, ile cukru trzeba będzie wykorzystać, aby przygotować dżem z 9 kg malin?

 

Tabela 1...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy