Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przykłady ćwiczeń

31 stycznia 2018

NR 32 (Grudzień 2017)

Świąteczne zabawy logiczne
Przykłady ćwiczeń dla dzieci z klas I–III

359

Okres Świąt Bożego Narodzenia to kolejna okazja do rozwijania indywidualnych zainteresowań najmłodszych oraz prowokowania edukacyjnego przy wykorzystaniu różnorodnych zabaw i ćwiczeń. Nie musi on stanowić jedynie przerwy od zajęć szkolnych, ale może być to również wartościowy czas, przyczyniający się do utrwalenia i uporządkowania zdobytej dotychczas wiedzy i umiejętności. Istotne jest jednak, by formy edukacyjnego spędzenia wolnego czasu były dla dzieci atrakcyjne i ciekawe, nie kojarzyły im się z obowiązkiem, a stały się raczej interesującym i zajmującym wyzwaniem oraz swoistą szansą na osiągnięcie sukcesu.

 

Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka.
Hugo Steinhaus

 

Przykładem działań rozwijających dziecięce myślenie, a zarazem w pozytywny sposób aktywizujących najmłodszych – poprzez element niepewności wyzwalający chęć rozwiązania problemu, a następnie satysfakcję z poprawnie rozwiązanego zadania – są zabawy logiczne. Stanowią one dla dzieci okazję do poszerzania już posiadanej wiedzy oraz utrwalania wcześniej zdobytych umiejętności w sytuacjach praktycznych, nietypowych, wymagających wykazania się indywidualnym rozumowaniem matematycznym oraz koniecznością dokonywania różnorodnych operacji umysłowych jak analiza, synteza czy wnioskowanie. Dzięki tego typu zadaniom „dziecko ma okazję do naturalnego przechodzenia od przedstawień czynnościowych, nierozerwalnie związanych z działaniem, przez wyobrażenia wizualne o dużym ładunku emocjonalnym, do umiejętności odrywania pojęć od towarzyszących im konkretów”.

Poniżej przedstawiamy propozycje ćwiczeń o charakterze logicznym z zakresu edukacji matematycznej, które mogą stać się zarówno dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, jak również dla rodziców dzieci w tym wieku wartościową inspiracją do tworzenia własnych propozycji matematycznych aktywności. Ćwiczenia te z jednej strony urozmaicą czas przerwy świątecznej, a z drugiej – staną się przyczynkiem do sukcesywnego i coraz bardziej zaawansowanego doskonalenia indywidualnych zainteresowań i umiejętności dzieci. Wyrażamy nadzieję, iż samo dochodzenie do wiedzy w toku ich rozwiązywania przyniesie wiele satysfakcji i radości nie tylko rodzicom i opiekunom, ale przede wszystkim samym dzieciom.

Przykład 1. Liczbowa choinka

W ramce umieszczono 4 liczby. Wybierz z niej dowolną parę liczb i pomnóż je przez siebie, a następnie wykreśl uzyskany wynik z choinki. Powtarzaj tę czynność tak długo, aż wszystkie liczby zostaną pomnożone przez siebie.

 

 

Po wykonaniu wszystkich działań z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy