Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z ekspertem PWN

13 lutego 2018

NR 23 (Styczeń 2017)

Karty obrazkowe na lekcji języka obcego

0 148

Pomoce wizualne, doceniane w wielu formach pracy z najmłodszymi, chyba nigdzie nie są tak przydatne, jak na lekcji języka obcego. Dostępność i jakość tradycyjnych pomocy wizualnych, takich jak podręczniki, zeszyty ćwiczeń, karty pracy, karty obrazkowe czy plakaty jest dzisiaj lepsza niż kiedykolwiek, a ostatnio zostały one jeszcze wzbogacone o pomoce multimedialne i Internet. Nie należy też zapominać o tradycyjnych i łatwo dostępnych, trójwymiarowych pomocach wizualnych, czyli o zabawkach, pacynkach, klockach, patyczkach, maskach i przedmiotach codziennego użytku, które mogą być wykorzystane przez nauczyciela.

Lista zalet pomocy wizualnych jest bardzo długa. Pozwalają one skupić uwagę dziecka, wprowadzają urozmaicenie do lekcji, a przede wszystkim ilustrują w jednoznaczny sposób znaczenie poznawanego języka. Badania naukowe dowodzą, że najlepiej zapamiętujemy informacje, które docierają do nas drogą wzrokową, dlatego nauczanie języka wsparte pomocami wizualnymi jest bardziej efektywne.

W tym artykule skupimy się na wykorzystaniu kart obrazkowych, które są odpowiednie do pracy z całą klasą. Większość dostępnych na rynku podręczników zawiera w zestawie karty obrazkowe ilustrujące materiał językowy objęty programem. Karty obrazkowe mają jeszcze jedną dodatkową zaletę – są nieduże i lekkie, a więc można je dotykać i przemieszczać, co ma ogromne znaczenie dla młodszych uczniów. Nie ma w zasadzie etapu lekcji, w którym karty obrazkowe nie mają zastosowania. Można je wykorzystywać przy wprowadzaniu nowego języka, ćwicząc go, robiąc powtórki, a także w czasie gier i zabaw. Można je również stosować do nauki i powtarzania słownictwa, gramatyki oraz wymowy.

Prezentacja nowego języka

Zacznijmy od zastosowania kart obrazkowych w nauczaniu nowego słownictwa. Ponieważ obraz przedstawia znaczenie nowych wyrazów, nauczyciel nie ma potrzeby posługiwania się językiem ojczystym. Uwaga dzieci skupiona jest na obrazkach, a manipulowanie kartami przez nauczyciela dodatkowo wzmaga koncentrację. Momenty ciszy wzmacniają bodziec wzrokowy. Powtarzanie słów można urozmaicać przez zmianę tempa i intonacji.  Do prezentowanych poniżej ćwiczeń użyte zostały karty obrazkowe z kolorami, ale te same ćwiczenia nadają się do prezentacji każdego zestawu nowych słów.

 

A. SŁUCHANIE

 • Nauczyciel pokazuje kolejno karty w kompletnej ciszy. Uczniowie patrzą.
 • Nauczyciel pokazuje kolejno karty, wymawiając nazwę koloru kilka razy: green, green, red, red. Uczniowie tylko słuchają.
 • Nauczyciel ponownie pokazuje karty i pyta: Green? Red? Uczniowie odpowiadają: Yes. No.

B. POWTARZANIE

 • Nauczyciel pokazuje kolejno karty, wymawiając nazwę koloru. Uczniowie powtarzają chórem.
 • Nauczyciel pokazuje kartę, wymawiając nazwę koloru i równocześnie drugą ręką pokazuje, ile razy należy słowo powtórzyć (jeden palec-jeden raz, dwa palce-dwa razy etc).
 • Uczniowie powtarzają wyrazy za nauczycielem w różny sposób; wolno, szybko, ze smutkiem, radośnie itp.

 

Po pierwszej fazie, w której nauczyciel kontroluje wszystkie aspekty ćwiczenia, przechodzimy do kolejnego etapu, kiedy uczniowie przejmują kontrolę, a karty zostają umieszczone na tablicy. Nietypowe zachowanie nauczyciela (unikanie komunikacji słownej) wymusza zwiększenie uwagi i motywuje uczniów. Usuwanie obrazków (Znikające obrazki, Czego brakuje?) podobnie zwiększa koncentrację.

 

C. KARTY NA TABLICY

Niemy nauczyciel

 • Nauczyciel demonstruje karty. Ochotnicy zgłaszają się, nazywają kolor i umieszczają karty na tablicy. Nauczyciel używa tylko gestów do kontrolowania uczniów, daje sygnały odpowiednimi ruchami głowy.
 • Kiedy wszystkie karty znajdują się na tablicy, nauczyciel wskazuje kolejne karty, w różnej kolejności, czasem tę s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy