Dołącz do czytelników
Brak wyników

Scenariusz zajęć

6 lutego 2018

NR 22 (Grudzień 2016)

Bożonarodzeniowe prezenty dla zwierząt

316

Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy niepowtarzalny czar. Kiedy tylko spadnie śnieg, wszystko wokół nas staje się wręcz bajkowe, pokryte białym puchem. W Wigilię dzieci z niecierpliwością wypatrują na niebie pierwszej gwiazdki. Po jej dostrzeżeniu wszyscy obdarowują swoich bliskich prezentami. Najmłodsi wprost nie mogą się doczekać tej chwili, ale i sami uwielbiają wręczać upominki. Czy zwierzęta też mogą liczyć na coś miłego od kilkulatków? Sprawmy im taką świąteczną niespodziankę! Poniżej zaprezentujemy kilka propozycji, które mogą mile zaskoczyć zwierzęta mieszkające nieopodal nas. Opisane zabawy ułatwiają kształtowanie pozytywnego nastawienia wychowanków wobec przyrody ożywionej. Mogą być one wprowadzeniem do lekcji edukacji przyrodniczej.

Smakowite bombki dla sikorek

Cele:

  • wychowawczy: wprowadzanie do lekcji świątecznej atmosfery zabawy; pobudzanie uczniów do entuzjazmu i zachowań ekspresyjnych; kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec zwierząt i chęci niesienia im pomocy w trudnych zimowych warunkach,
  • dydaktyczny: poznawanie i utrwalanie wiedzy wychowanków o nawykach żywieniowych zwierząt; omówienie przygotowań ptaków do nadchodzącej zimy; uwrażliwianie dzieci na kształt i fakturę; rozwijanie wyobraźni twórczej uczniów,
  • w sferze umiejętności praktycznych: doskonalenie umiejętności precyzyjnego władania mięśniami dłoni; tworzenie kompozycji przestrzennej.

Przybory: glinka samoutwardzalna, nasiona słonecznika, kolorowe wstążeczki.

Narracja: Nauczyciel prowadzi pogadankę z uczniami: Czy zaobserwowaliście, jakie ptaki można najczęściej spotkać zimą? Czy łatwo jest im o tej porze roku zdobyć pożywienie? Jak nazywają się ptaszki o pięknych, żółtych piórkach na brzuszkach? Tak, to oczywiście sikorki. Co one najchętniej jedzą? Ich przysmakiem są ziarna słonecznika. Zawierają one wiele tłuszczu, który może dać sikorkom dużo energii. Przygotujmy świąteczną ucztę dla tych ptaków! W nagrodę będziemy mogli poobserwować zza firanki, jak uwijają się przy pysznym posiłku.

Przebieg: Uczniowie ugniatają w dłoniach glinkę, aby stała się miękka i plastyczna. Później formują z niej owalne placuszki. Po ich obu stronach wciskają nasiona słonecznika, pokrywając nimi całą glinianą powierzchnię. W brzegach krążków umieszcza się nasiona tak, aby przypominały swoim kształtem słoneczne promyki. Później należy zrobić w ozdobie otwór i przeciągnąć przez niego kolorową wstążeczkę. Tak przygotowane smakowite bombki każdy może zawiesić na barierce balkonu lub gałązce drzewa rosnącego w pobliżu domu, życząc ptakom smacznego.

Bałwanek – prawdziwy rarytas na deser

Cele:

  • wychowawczy: uwrażliwianie wychowanków na losy zwierząt żyjących w trudnych warunkach podczas zimy, kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych; pobudzanie dzieci do entuzjazmu i zachowań ekspresyjnych,
  • dydaktyczny: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych uczniów,
  • w sferze umiejętności: usprawnianie mięśni dłoni, kształtowanie umiejętności konstruowania kompozycji przestrzennej.

Przybory: masa solna, wiązka siana, gałązki drzew, nasiona słonecznika, kukurydzy i dyni.

Narracja: nauczyciel prowadzi pogadankę z uczniami: 
W naszej kuchni stosujemy sól jako przyprawę. Jednak należy uważać, żeby spożywane przez nas potrawy nie zawierały jej zbyt wiele, szkodziłoby to naszemu zdrowiu. W przypadku dzikich zwierząt jest jednak zupełnie inaczej. Trudno im znaleźć w lesie sól. Dlatego leśnicy wystawiają obok paśników specjalne „lizawki”, zawierające sól kamienną. Zwierzęta chętnie przychodzą do nich, aby uzupełnić braki soli w swoich organizmach. Skoro jest ona im tak potrzebna, przygotujmy specjalny, słony deser. Leśne zwierzęta będą mogły skosztować go po głównym posiłku! Nadamy mu prawdziwie zimowy kształt – będzie wyglądał jak bałwanek.

Przebieg: Dzieci lepią z masy solnej trzy kule różnej wielkości, które posłużą im do wykonania „solnych” bałwanków. W dolnej kuli należy umocować patyk. Kolejne nasuwamy jedna na drugą, aby powstała pionowa wieża. Najwyższa bryła stanowi głowę bałwanka. Dekorujemy ją nasionami, tworząc z nich oczy, nos i uśmiechnięte usta. Do wykonania włosów bałwanka najlepiej użyć żółtych nasion kukurydzy, które swym żywym kolorem z pewnością przykują uwagę zwierząt. Szal można wykonać z wiązki siana. Jeszcze tylko należy wyposażyć figurkę w miotłę. Uformujemy ją oczywiście także z suchej trawy. Kiedy masa solna, z której zostały wykonane bałwanki, jest już sucha, dzieci zanoszą je do lasu.

Drzewko szczęścia pełne smakołyków

Cele: 

  • wychowawczy: kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych; rozwijanie umiejętności dążenia zespołu do osiągnięcia wspólnego celu – wykonania dzieła całą grupą; wdrażanie dzieci do poszanowania pomysłów współuczestników zadania plastycznego,
  • dydaktyczny: poznawanie zwyczajów zwierząt; uwrażliwianie dzieci na barwę, kształt i fakturę,
  • w sferze umiejętności: usprawnianie mięśni dłoni; rozwijanie wyobraźni twórczej; kształtowanie umiejętności tworzenia kompozycji przestrzennej.

Przybory: marchew, jabłka, żołędzie, kasztany, nasiona dyni, słonecznika, su...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy