Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strefa nauczyciela

8 października 2020

NR 57 (Październik 2020)

Podcasty w edukacji wczesnoszkolnej

105

Pamiętam to dokładnie. Było lato 2017 roku. Postanowiłam nagrać dla moich uczniów odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiających się pytań. Pomyślałam, że jeśli umieszczę je w Internecie, to więcej osób będzie mogło skorzystać z moich podpowiedzi. Nie miałam żadnego specjalistycznego sprzętu ani umiejętności, ale miałam chęci do szerzenia pasji do języka angielskiego. Od tego właśnie zaczęła się moja przygoda z podcastami, która trwa nieprzerwanie aż do dzisiaj. Czym są podcasty? Jak z nich korzystać? O tym będzie ten artykuł. Zaczynamy!

Czym są podcasty?

Najkrócej opisując, podcasty to pliki do słuchania, które mają różną tematykę oraz długość. Materiałów takich można słuchać bezpośrednio ze strony autora, za pośrednictwem aplikacji do podcastów lub też po pobraniu w wersji offline. Definicji podcastów może być wiele. Przykładowo: „Najprościej ujmując podcast to audycja radiowa dostępna przez Internet na żądanie, której możesz słuchać kiedy chcesz i gdzie chcesz. Tematyka obejmuje chyba wszystkie dziedziny życia – od edukacji dla dzieci po biznes, rozwój osobisty, inwestycje i motoryzację”1. Najważniejsze jest to, abyśmy poznali, co podcasty nam dają i czy oraz jak możemy wykorzystać je nie tylko w swojej pracy, ale także dla rozrywki czy nauki czegoś nowego.

POLECAMY

Kilka zalet i wad

Podcasty są bardzo popularne, ponieważ pozwalają nam na poznawanie nowych rzeczy, uczenie się, rozrywkę, spędzanie wolnego czasu. A to wszystko bez angażowania naszego wzroku. Podcasty zostaną szczególnie docenione przez słuchowców i przez osoby, które lubią jeździć autem, ale nie lubią słuchać radia, lub też przez osoby, które lubią słuchać i wykonywać przy tym różne drobne czynności. Czasem do podcastów są dołączone także materiały dodatkowe w postaci zapisu najważniejszych punktów z nagrania, notatek do podcastu czy transkryptu nagrania. Wszystko to jednak zależy indywidualnie od autora każdego podcastu.
Jeśli chodzi o wady podcastów, to możemy tutaj wymienić następujące elementy. Z uwagi na to, że podcasty są plikami do słuchania, to bardzo dobrze sprawdzą się u słuchowców, a mniej u wzrokowców. Dodatkowo powinniśmy na początku posłuchać kilku różnych podcastów od kilku autorów, żeby wyrobić sobie zdanie na temat tego, które podcasty podobają nam się bardziej. Warto zainwestować trochę czasu w poszukanie odpowiednich dla nas audycji. 

Jak słuchać podcastów? 

Potrzebujemy do tego tylko kilku rzeczy. Przede wszystkim musimy mieć wybrane źródło, którego chcemy słuchać. Żeby znaleźć interesujący nas podcast, możemy skorzystać z kilku możliwości. Możemy wpisać po prostu tematykę, która nas interesuje, do wyszukiwarki Google, a następnie dodać frazę „podcast”. Na przykład „edukacja wczesnoszkolna podcast”. Możemy także pobrać aplikację do słuchania podcastów na nasz telefon. Jeśli korzystamy z systemu Apple, to wtedy wchodzimy w serwis iTunes lub od razu w ikonkę „podcast”. Jeśli nasze urządzenie ma system Android, to możemy pobrać aplikację do podcastów bezpośrednio ze sklepu Google Play. Po pobraniu danej aplikacji wyszukujemy interesujące nas podcasty i dodajemy je do listy do słuchania. Aplikacje do słuchania podcastów dają nam wiele możliwości, takich jak pobieranie podcastów i słuchanie ich w trybie offline lub też napisanie recenzji danego odcinka czy układanie swoich list podcastów do słuchania. Aplikacje wskażą nam także miejsce, w którym skończyliśmy słuchać dany odcinek, dzięki czemu będziemy mogli zacząć od tego miejsca.

Możemy skorzystać z różnych aplikacji. Proponuję przetestować aplikację Podcast Addict. Dzięki niej będziemy mogli przetestować świat podcastów i przekonać się, czy nam się podoba. Możemy też skorzystać z aplikacji Podcasty Google. Linki do pobrania znajdują się poniżej. Najważniejsze jest to, żebyśmy przetestowali kilka aplikacji, a potem wybrali tę, która będzie dla nas najwygodniejsza do użytkowania. 

Linki do aplikacji:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bambuna.podcastaddict&hl=pl
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.podcasts&hl=pl

A może samemu…?

Jeśli okaże się, że idea podcastu nam się podoba, to możemy także spróbować stworzyć takie nagrania samemu. Gdy myślimy o podcastach, może w naszej głowie pojawiają się różnego rodzaju rozwiązania, które będą wymagały nakładu finansowego. Może to wynikać z tego, że osoby, które nagrywają podcasty od lat, mają już zgromadzony sprzęt. Nie musimy jednak mieć specjalistycznego mikrofonu ani filtra, nie musimy zlecać obróbki naszych podcastów, nie musimy płacić za hosting naszych plików. 

Co nam pomoże przy nagrywaniu podcastów?

Pierwszym narzędziem, które będzie nam potrzebne, jest nasz telefon. Musimy zorientować się, w którym miejscu znajduje się mikrofon oraz czy posiadamy dyktafon. Jeśli nie, zawsze możemy pobrać aplikację typu dyktafon do nagrywania naszego głosu.

Zacznijmy od sporządzenia sobie notatki dotyczącej tego, o czym będziemy chcieli mówić. Nie musimy zapisywać wszystkiego dokładnie słowo w słowo, wystarczą po prostu najważniejsze punkty. Jeśli chcemy, możemy także przećwiczyć to, co będziemy chcieli poruszyć w naszym podcaście. Dzięki temu możemy poczuć się pewniej. Kolejnym ważnym elementem jest to, żeby mówić wyraźnie i w odpowiedniej odległości od telefonu lub mikrofonu – przyczyni się to do zachowania dobrej jakości dźwięku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tutaj testowe nagranie dwóch lub trzech minut podcastu. Dzięki temu sprawdzimy, jak brzmimy na nagraniu, a dodatkowo będziemy mogli sprawdzić odległość od telefonu lub mikrofonu i to, czy wszystko działa poprawnie. Pewniej poczujemy się także dzięki temu, gdy rozgrzejemy swój głos oraz struny głosowe przed nagraniem. Możemy wykonać kilka prostych ćwiczeń rozgrzewających nasze struny głosowe. Dzięki temu nasz głos będzie ładniej brzmiał na nagraniu. Dobrze jest także pamiętać o niegazowanej wodzie do picia, którą możemy wykorzystać, jeżeli będzie taka potrzeba. 

Kolejnym istotnym elementem jest to, żebyśmy znaleźli możliwie spokojne miejsce do nagrywania. Nie musimy od razu budować studia do nagrań, ale możemy zadbać o to, żeby przed nagraniem zamknąć okno, zamknąć drzwi do pokoju lub by nagrywać wtedy, gdy nie ma hałasów, takich jak np. wirująca pralka. 

Co robimy z plikiem? 

Po nagraniu wystarczy przesłać plik z dyktafonu smartfona na nasz komputer. Pamiętajmy także o tym, żeby sprawdzić jeszcze raz jakość nagranego pliku i zmienić jego nazwę na taką, która będzie dla nas i jasna, i czytelna. Jeśli chcemy zamieścić w sieci nasz plik, mamy kilka bezpłatnych możliwości. Możemy skorzystać z kanału na YouTube. YouTube obsługuje pliki w formacie wideo, więc – żeby przesłać plik w formacie mp3 – wystarczy, że skorzystamy z narzędzia Tunes to Tube. Przy jego pomocy zamieścimy nagranie w formacie filmu. Musimy tylko pamiętać o przygotowaniu jakiegoś obrazka lub grafiki. Działanie tej aplikacji polega na tym, że łączy ona przesłany obrazek z nagraniem i tworzy z niego film. Możemy wybrać obrazki z bezpłatnego banku zdjęć na odpowiedniej licencji lub też poprosić kogoś o pomoc przy stworzeniu jednej grafiki z nazwą naszego podcastu. W najprostszej wersji możemy stworzyć taki obrazek w formacie JPG, korzystając z programu typu Paint. Jeśli raz przygotujemy sobie taki obrazek, to możemy za każdym razem z niego skorzystać, przesyłając go razem z nowym plikiem naszego podcastu, korzystając z aplikacji https://www.tunestotube.com/.

Istnieje jeszcze kilka innych opcji. Możemy wykorzystać bezpłatny hosting plików, który oferuje na przykład platforma Spreaker (https://www.spreaker.com/). W wersji bezpłatnej możemy skorzystać z przechowywania naszych plików aż do pięciu godzin podcastów. Każde nagranie powinno mieć do 15 minut. Wydaje się to być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli po prostu chcemy spróbować, czy podcasty nam się podobają. 

Ostatnim krokiem po przesłaniu pliku w formie podcastu jest to, żeby powiadomić naszych uczniów i odbiorców o tym, że podcast się pojawił. Jeśli publikujemy go na YouTube, to po prostu przesyłamy link dostępu. To samo się dzieje, jeśli korzystamy z różnych serwisów typu Spreaker.

W skrócie: 

Podczas nagrywania własnego podcastu pamiętajmy o tym, co nam pomoże: dobre notatki, przećwiczenie tego, co chcemy powiedzieć, wyraźne mówienie, rozgrzewka językowa dla naszego głosu, woda do picia, 

  • spokojne miejsce 
  • do nagrywania na tyle, 
  • na ile jest to możliwe.

Krok dalej

Jeśli działanie z podcastami nam się spodoba, możemy skorzystać z kilku ciekawych rozwiązań. Możemy stworzyć swojego bloga, na którym będziemy zamieszczać pliki z podcastami oraz z krótkimi notatkami do danego podcastu. Jeśli chcemy, na swoim blogu możemy także zamieszczać linki do podcastów umieszczonych w różnych serwisach, np. YouTube.

Kolejną możliwością jest dodanie swojego podcastu do katalogu różnych podcastów. Wtedy nasz podcast będzie szerzej dostępny i łatwiej go będzie znaleźć w Internecie. Oczywiście, nie gwarantuje to tego, że nasz podcast będzie od razu popularny i bardzo słuchany, zwiększy to jednak szanse dostępności naszego podcastu dla innych osób.

Co jeszcze? Aby poprawić jakość dźwięku naszego nagrania, możemy także nagrywać nasz podcast, bezpośrednio korzystając z komputera i programu Audacity, a nie na dyktafon w telefonie. Możemy również nauczyć się prostej edycji podcastu typu dodawanie podkładu muzycznego, odszumianie pliku lub wycinanie pewnych fragmentów z pliku. W Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych tutoriali, które opisują krok po kroku, jak należy to zrobić. Możemy skorzystać do takiej prostej edycji z bezpłatnego programu Audacity (https://www.audacityteam.org/).

Kilka propozycji podcastów o edukacji

W katalogach podcastów możemy znaleźć wiele różnych propozycji dotyczących najróżniejszych tematów. Znajdziemy propozycje dotyczące gotowania, rozrywki, nauki, opowiadań i nie tylko. Jeśli szukamy inspiracji w kategorii „podcasty edukacyjne”, to możemy sięgnąć po poniższe propozycje. Są skierowane nie tylko do nauczycieli, ale również traktują o edukacji i dają różne perspektywy oraz inspiracje. 

Podcast Więcej niż Edukacja

Więcej niż Edukacja to blog i podcast skierowany do rodziców, nauczycieli, opiekunów. Do wszystkich, którym zależy na dobrej edukacji i dobrym życiu ich dzieci. To wywiady z rodzicami, nauczycielami, ekspertami, trenerami oraz audycje autorskie, gdzie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Zainspiruj się i zdobądź potrzebną motywację, słuchając rozmów o codziennych wyzwaniach rodzin uczących swoje dzieci w domu, o alternatywnych metodach edukacji, o ciekawych ludziach, miejscach, książkach, o wychowaniu dzieci i dobrym życiu w rodzinie. Zapraszamy w podróż po świecie edukacji domowej, edukacji alternatywnej, generalnie: dobrej edukacji.”2.

Podcast EduGadki 

„W EduGadkach rozmawiamy o edukacji. Chcemy inspirować, wspierać i dostarczać praktycznych porad, a nasze podkasty kierujemy do wszystkich zainteresowanych edukacją, w tym nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców uczniów. Zapraszamy do rozmowy postacie nietuzinkowe – przede wszystki...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy