Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wywiad miesiąca

23 czerwca 2018

NR 16 (Kwiecień 2016)

Dzieci na gigancie

0 136

Rozmowa z Anną Nita, psychologiem współpracującym z Fundacją ITAKA o najczęstszych przyczynach i konsekwencjach zaginięć dzieci i młodzieży

Na początek trochę statystyki. O jakich liczbach myślimy, kiedy mówimy o rocznych zaginięciach w Polsce ? Jaki procent spośród osób, które znikają bez śladu co roku, stanowią dzieci i młodzież do 18. roku życia? Tutaj proszę wskazać w podziale na dzieci do lat 7 i starsze. 

Corocznie z domów i ośrodków ucieka ok. 20 tys. nastolatków, 75% uciekinierów stanowią dziewczyny. Jeśli chodzi o dodatkowe statystyki, odsyłam do stron Fundacji ITAKA i policji: 

  • //www.itaka.org.pl/centrum-prasowe/statystyki-zaginiec/
  • //statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zaginieni/50885,Zaginieni.html

Należy jednak dodać, że większość zaginięć małych dzieci, do 7. roku życia, to porwania rodzicielskie. Jeśli chodzi o zaginięcia nastolatków, to problem jest w dużej mierze niedoszacowany – wiele z tych zaginięć nie zostaje zgłoszonych. Rodzice czekają na powrót nastolatka do domu i nie zgłaszają zaginięcia.

Jakie są najczęstsze powody zaginięć dzieci i młodzieży? Czy często są one powiązane z udziałem osób trzecich?

Jeśli chodzi o małe dzieci, to najczęstszą przyczyną zaginięć są tak zwane porwania rodzicielskie, do których dochodzi w trakcie konfliktów między rodzicami, kiedy to jedno z rodziców zabiera dziecko, uniemożliwiając kontakt drugiemu rodzicowi i nie informując o miejscu jego pobytu. 

Na szczęście porwania przez osoby nieznajome zdarzają się bardzo rzadko. W Fundacji ITAKA w zeszłym roku mieliśmy jedno takie zgłoszenie. Inna przyczyna to zagubienie się maluchów w zatłoczonych miejscach, takich jak plaże, centra handlowe, w których spuszczenie dziecka z oka nawet na chwilę grozi tym, że później trudno je będzie odnaleźć. Inny rodzaj zaginięć małych dzieci związany jest z nieadekwatną opieką, kiedy to rodzic pozostawia malucha ze starszym rodzeństwem, niezupełnie sprawną babcią lub dziecko bawi się samo na podwórku. W takiej sytuacji maluch łatwo może się oddalić, kiedy coś go zainteresuje, np. inne dziecko, piesek itp.

Jeśli chodzi o młodzież, to najczęściej przyczyną zaginięcia są ucieczki z domów i ośrodków. Przyczyn ucieczek jest wiele, ale łączy je wszystkie atmosfera panująca w środowisku młodego człowieka, brak poczucia akceptacji i wzajemnego szacunku, otwartej rozmowy o problemach. 

Jak powinien zareagować dyrektor przedszkola lub nauczyciel, gdy zaginie dziecko będące pod opieką przedszkola? Jakie kroki należy podjąć?

Należy jak najszybciej zawiadomić rodziców i policję oraz samemu podjąć akcję poszukiwawczą, sprawdzić miejsca, w których dziecko mogło być lub tam się udać, wypytać też inne dzieci. Jeśli zdarzy się to na wycieczce, należy zawiadomić osoby pracujące, ochroniarzy, prześledzić drogę, którą szła grupa – np. na wycieczce do zoo maluch mógł po prostu zainteresować się jakimś zwierzęciem, zostać dłużej przy jego klatce. Trzeba to sprawdzić. 

Szybkie zawiadomienie rodziców i służb ma ogromne znaczenie, bowiem jeśli stało się coś poważnego, to im szybciej zaczniemy poszukiwania, tym większa jest szansa na odnalezienie malucha. Czas liczy się, jeśli chodzi o poszukiwania w terenie, ponieważ bardzo dobre rezultaty daje poszukiwanie z psem, a ślad zapachowy utrzymuje się do 7 godzin. W przypadku, gdy dziecko szybko się nie znajdzie, policja może uruchomić Child Alert, czyli system szybkiego rozprzestrzeniania informacji o zaginionym maluchu. Także rodzice powinni jak najszybciej dowiedzieć się o zaginięciu, aby podjąć odpowiednie kroki. Być może dziecko jest z drugim rodzicem lub poszło do babci, która mieszka niedaleko itp. 

Należy też pamiętać, jakie nawyki kształtujemy w dziecku, bo jeśli uczymy je od początku, że ma być posłuszne i grzeczne, ma nie mówić „nie” dorosłym, nie wyrażać złości, to kiedy przyjdzie jakiś miły pan...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy