Dołącz do czytelników
Brak wyników

Scenariusz zajęć

15 czerwca 2018

NR 38 (Czerwiec 2018)

Bawię się sztuką - Kreatywnie, czyli twórczo
Temat: Dwie różne litery, cyfra, kwiat albo owoc. Frotaż.

0 275

Grupa docelowa: dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Materiały dla jednego dziecka: tektura falista formatu A4, trzy białe kartki o formacie A3, ołówek HB, kredki dowolnego koloru, klej roślinny, nożyczki, taśma klejąca.

Czas potrzebny na realizację tematu: 2 × 45 min. (łącznie z wprowadzeniem metodycznym plus 10 minut przerwy). 

Cel tematu: Doskonalenie sprawności manualnej, rozszerzenie wiedzy o literach alfabetu i cyfrach, rozwijanie kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, utrwalenie terminu faktura i symetria. Zapoznanie z terminem frotaż. 

Uzasadnienie metodyczne tematu:

Wydawałoby się, że nic prostszego, jak położyć kartkę na tekturę falistą i ją odbić, rysując po niej ołówkiem. Nic bardziej mylnego. Podczas realizacji tego kreatywnego tematu pojawiają się bowiem pewne trudności. Przede wszystkim liczy się koncentracja, sprawność manualna oraz wiedza o literach i cyfrach. Temat z zakresu arteterapii.

Na co należy zwrócić uwagę przy realizacji tego tematu:

  • Jak dzieci wycinają litery i cyfry? (Można na odwrocie tektury falistej narysować literę, a potem ją wyciąć. Trzeba jednak pamiętać, że jedne litery są symetryczne [H, I, M, O, T, U, W, X, Y], a pozostałe [A, B, C, D, E, F, G, J, K, L, Ł,P, R, S, Z] nie są symetryczne. Przy wycinaniu tych drugich może okazać się, że mamy je odwrócone. Aby temu zapobiec, najlepiej wyciąć je [bez rysowania ich ołówkiem] po stronie faktury. Elementy nie powinny być zbyt małe, tak by można było z łatwością wykonać z nich frotaż). 
  • Jak radzą sobie z zakomponowaniem czterech wyciętych elementów na kartce? (Dwie litery, cyfra, kwiatek albo owoc inspirują do przedstawienia jakiejś scenki. Może to na przykład być koszyk, w którym jest cyfra i owoc lub kwiatek. Wymaga to od dziecka kreatywności. Zanim przyklei się elementy, najlepiej ułożyć je na kartce. W ten sposób jest możliwość poczynienia ewentualnych zmian w kompozycji). Spostrzeżenie: Narysowanie kwiatka nie sprawia dzieciom większych trudności. Zazwyczaj jest wymyślony, z trzema lub czterema płatkami i środkiem w formie kółka...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy