Dołącz do czytelników
Brak wyników

Scenariusz zajęć

9 listopada 2021

NR 67 (Listopad 2021)

Papier i linie. Ćwiczenia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

0 153

Realizowane ćwiczenie plastyczne to kompozycja półprzestrzenna, gdyż niektóre jej papierowe elementy wychodzą w przestrzeń. Linia jest to pierwszy ślad, najbliższy człowiekowi, gdyż najprościej ją narysować.

Materiały
 • dwie kartki formatu A4 (jedna kolorowa, np. czarna, o gramaturze np. 160 g/m², a druga biała o gramaturze 80 g/m²), kolorowe kredki, ołówek, nożyczki, klej do papieru
Grupa docelowa
 • dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Cel
 • kreatywność, ćwiczenie motoryki małej, rozszerzenie wiedzy o właściwościach plastycznych papieru z wykorzystaniem kredek, nożyczek i kleju do papieru, zapoznanie się z terminem „kompozycja półprzestrzenna”
Czas potrzebny na realizację
 • 45 minut


Na co należy zwrócić uwagę przy realizacji tematu?

 1. Jak dziecko radzi sobie z rozcięciem białej kartki papieru na cztery równe części? Czy potrafi złożyć kartkę równo na pół? Jeśli złożenia będą niedokładne, a dziecko już rozetnie kartkę na cztery części, należy to tak zostawić.
 2. Jak dziecko radzi sobie z narysowaniem linii na czarnej kartce i na rozciętych białych kartkach? W zasadzie nie powinno mieć z tym żadnych problemów. Jeśli narysuje z rozpędu na wszystkich kartkach tylko jeden rodzaj linii, (np. faliste) to też jest dobrze.
 3. Jak dziecko radzi sobie z wykonaniem otworków w trzech kartkach? Gdyby okazało się, że otworki wyszły nie na środku kartek, tylko nieco z boku, to też jest dobrze.
 4. Jak dziecko radzi sobie z wycięciem różnych papierowych kształtów w otworkami? Jeśli podczas wykonywania tych czynności dziecko nieumyślnie przetnie któryś z papierowych otworków, to należy to tak zostawić. Jest to ćwiczenie plastyczne, więc dziecko samo zda sobie sprawę z tego, co sprawia mu największą trudność podczas ich realizacji. A zdobyte tu doświadczenie wykorzysta przy realizacji kolejnych prac plastycznych.

Wskazówki metodyczne:

 • Fot. 1–2. Białą kartkę papieru dzieci rozcinają na cztery równe części, tak by każda z nich była formatu A5.

Sugestia: Najpierw należy złożyć kartkę na pół i rozciąć ją nożyczkami. Następnie każdą z nich również złożyć na pół i je rozciąć.
 

POLECAMY

1

 

2

 

 • Fot. 3–4. Na tak rozciętych czterech białych kartkach dzieci po obu ich stronach rysują różne linie.
 • Również czarną kartkę zarysowują z jednej strony liniami.

Sugestia: Linie mogą być jak najbardziej różnor...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy