Dołącz do czytelników
Brak wyników

Scenariusz zajęć

19 kwietnia 2022

NR 71 (Kwiecień 2022)

O kolumnach nieco inaczej

0 86

Scenariusze metodyczne z zakresu plastyki inspirowane dziesięcioma wybranymi epokami w historii sztuki – przeznaczone do realizacji dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Z inspiracji architekturą starożytnej Grecji; kolumnady (rys. 1). Ćwiczenia plastyczne z tekturą falistą.
 

Rys. 1, 2. Jednym z najważniejszych elementów w architekturze starożytnej Grecji (500 p.n.e. – 146 p.n.e.) jest kolumna, doskonale opracowana pod względem proporcji. Niezależnie od stylu (dorycki, joński, koryncki) posiada żłobkowania, tzw. kanele. Zastosowana przez budowniczych greckich w kolumnadach (np. w Partenonie na Akropolu w Atenach – widoczny na ilustracji), które są dowodem na ich świetną znajomość złudzeń optycznych i perspektywy. Rysowała Anna Kalbarczyk

 

POLECAMY

 

Na co należy zwrócić uwagę przy realizacji tematu? 

1. Jak dziecko radzi sobie z wycinaniem w tekturze falistej? 

 • Wymaga to sporej cierpliwości, by przy jej wycinaniu nie zagnieść faktury. Aby uzyskać odpowiedni efekt widoczny w tych przykładach plastycznych, należy wyciąć tylko wklęsłe części tektury, podkreślając tym samym części wypukłe. Wymaga to sporej umiejętności wycinania w tym materiale plastycznym. I wiadomo, że ta umiejętność przyjdzie dopiero z czasem. 
 • Na początek proponuję najłatwiejsze ćwiczenie plastyczne z wycinaniem w tekturze falistej pt. PŁOT lub KALORYFER. Zarówno tę kompozycję plastyczną, jak i kolejne przykłady dobrze jest tworzyć większych rozmiarów, tak by łatwiej dało się wycinać w tekturze falistej. 

2. Jak dziecko radzi sobie z przyklejaniem wyciętych w tekturze falistej papierowych elementów? 

 • Zarówno wycinanie tych elementów, jak i ich klejenie wymaga cierpliwości oraz uważności, by nie zagnieść papierowej faktury. Niemniej jednak trudno wymagać od dziecka, które być może nigdy nie wycinało nic w papierze, by precyzyjnie wykonało te ćwiczenia plastyczne. Nawet gdyby zdarzyły się potknięcia, np. zagięcie faktury czy szarpane wycięcia, to i tak należy dzieci pochwalić za ich trud i chęć realizowania tych ćwiczeń plastycznych.

3. Jak dziecko radzi sobie z komponowaniem elementów tekturowych oraz części rysunkowo-malarskiej? 

 • I tu też należy zadbać o to, by nie zagnieść faktury tektury falistej.

Przykłady ćwiczeń plastycznych z wykorzystaniem żłobkowania pionowego tektury falistej

PŁOT lub KALORYFER 
Fot. 1–3. Dzieci nacinają przygotowany pasek tektury falistej z jej jednego dłuższego boku. W ten sposób:

 • Może się okazać, że drewniany płot nie jest powszechnie znany dzieciom, gdyż dziś jest rzadko już spotykany. Wtedy – zamiast płotu – można wykonać kaloryfer. W takim przypadku w pasku tektury falistej wykonujemy charakterystyczne wycięcia na obu jej dłuższych bokach.

Sugestia: Nacięcia mogą być zaokrąglone. 
 


JEŻ
Fot. 4–5. Dzieci wycinają półkole w tekturze falistej. Następnie wykonują w niej głębsze nacięcia. Będą to igły jeża. Tak przygotowaną tekturową formę przyklejają na kartkę papieru, a następnie dorysowują kształt jeża. 
 


 

 

 • Na podobnej zasadzie powstanie np. grzebień, szczotka, widelec czy akordeon. Każde z tych ćwiczeń plastycznych można wykonać pojedynczo, na oddzielnych zajęciach plastycznych lub dowolnie je połączyć. Zarówno w tym ćwiczeniu, jak i pozostałych, dzieci wycinają wklęsłe części tektury falistej, natomiast pozostawiają jej wypukłe części. A żłobkowania tej tektury ustawiają pionowo. 

GRZEBIEŃ lub SZCZOTKA 

 • Fot. 6–7. Dzieci wycinają dany kształt w tekturze falistej, po czym przyklejają go na kartce papieru. W kolejnym kroku dorysowują odpowiedni kształt przedmiotu, np. grzebień bądź szczotkę. Całość dowolnie kolorują.
   


WI...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy