Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pedagogiczne inspiracje

14 listopada 2018

NR 41 (Listopad 2018)

Bawię się sztuką
Kreatywnie, czyli twórczo

373

Plastyka w wieku wczesnoszkolnym ma za zadanie wspomagać rozwój dziecka. Powinna uczyć go kreatywności i mieć formę zabawy.

Temat: Tworzenie kolorów pochodnych. 
Kompozycja na płaszczyźnie.

Grupa docelowa: dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Materiały dla jednego dziecka: papiery formatu A3 w kolorach: żółtym, czerwonym i niebieskim, biała kartka o formacie A4, kredki (najlepiej akwarelowe) lub farby wodne w kolorach żółtym, czerwonym i niebieskim (również najlepiej akwarelowe), pędzelek, ołówek.
Czas potrzebny na realizację tematu: 2 x 45 min. (łącznie z wprowadzeniem metodycznym plus 10 minut przerwy).
Cel tematu: Kreatywność oraz rozszerzenie wiedzy na temat kolorów i ich temperatury – poznanie kolorów pochodnych.
Uzasadnienie metodyczne tematu:
Znając już kolory podstawowe oraz kontrastowe, możemy przeprowadzić ćwiczenie, dzięki któremu poznamy kolory pochodne. Temat z zakresu arteterapii, porządkuje i utrwala wiedzę o kolorach. 
Na co należy zwrócić uwagę przy realizacji tematu:

  • Jak dziecko radzi sobie z przeniesieniem konceptu na płaszczyznę kartki? (Z doświadczenia wiem, że nie powinno mieć z tym większych trudności. Ważne, by dany obiekt: przedmiot, bądź cyfra lub liczba, był na tyle duży, by można na nim przedstawić kolory pochodne).
  • Czy maluje pędzlem czy palcami? (Dzieci w wieku wczesno­szkolnym często jeszcze malują palcami. Wygląda to w ten sposób, że część pracy plastycznej malują pędzlem, a część malują palcami. Dzieciom niepewnym i nieśmiałym bardziej bliska jest właśnie ta forma malowania. Dlatego chętnie po nią sięgają. I bywa, że całość pracy plastycznej (lub jej znaczną część) wykonują w tej technice. Nie należy wtedy zniechęcać ich do takiego malowania. Wprost przeciwnie, warto ich pochwalić, mówiąc: „Świetnie ci idzie”. Bowiem ośmielone, chętniej później sięgają po pędzel. Aby dalej iść w kierunku otwierania dzieci nieśmiałych, warto przeprowadzić kilka ekspresyjnych tematów plastycznych, w których będzie malowanie dużymi, szerokimi pędzlami, np. Ulewa. Kałuże wody. Wiatr. itp.). 
  • Jak dziecko przyswaja sobie wiedzę o kolorach pochodnych? (Kartki w kolorach podstawowych są pomocą do uzyskania kolorów pochodnych. Niemniej jednak na początku zajęć na białej kartce papieru należy przeprowadzić eksperyment kolorystyczny z mieszaniem kolorów podstawowych. Wskazane jest, by każde dziecko, mając do dyspozycji trzy kolory podstawowe, uzyskało z nich trzy kolory pochodne). 

Wprowadzenie metodyczne:

Nauczyciel – Mamy trzy kartki w kolorach podstawowych.  Wymieńmy te  kolory:


Dzieci – Żółty, niebieski i czerwony.
N – Tak. Przypomnijmy sobie, które z nich są kolorami ciepłymi i dlaczego?
D –  Czerwony – bo kojarzy się z ogniem i żółty, bo kojarzy się ze słońcem.
N – Oczywiście. A kolor niebieski jakim jest kolorem: ciepłym czy zimnym?
D – Zimnym. I kojarzy się z wodą. 
N – Znakomicie. Pojęcie temperatury kolorów podstawowych mamy już opanowane.  Z tych trzech kolorów podstawowych możemy uzyskać kolejne trzy kolory, tym razem pochodne. Spójrzmy (miesza kolory na białej kartce papieru): zmieszam kolor czerwony z niebieskim i uzyskuję kolor fioletowy. Teraz zmieszam kolor czerwony z żółtym i uzyskuję kolor pomarańczowy. A teraz zmieszam kolor niebieski z żółtym i uzyskuję kolor zielony.


W dzisiejszym ćwiczeniu wykorzystamy tę wiedzę o...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy