Dołącz do czytelników
Brak wyników

Scenariusz zajęć

5 października 2021

NR 66 (Październik 2021)

Wielcy też byli kiedyś dziećmi. Scenariusz zajęć

0 13
Czas realizacji:  45 minut
Cele lekcji Dziecko:
  • rozumie, czym jest portret i autoportret, a także wie, w jakim celu się je wykonuje,
  • potrafi opisywać obrazy znanych artystów,
  • stosuje środki ekspresji w pracy plastycznej
Metody i formy pracy
  • rozmowa kierowana,
  • prezentacja,
  • praca plastyczna
Środki dydaktyczne
  • pastele (suche i olejne),
  • papier do technik suchych o niskiej gramaturze w formacie A4,
  • lusterko

 

POLECAMY

Fot. 1. Główka Helenki, Stanisław Wyspiański, 1900, pastel na papierze, Muzeum Narodowe w Krakowie


Przebieg zajęć:

1. Prezentacja pastelu Stanisława Wyspiańskiego pt. Główka Helenki. 

  • Wyjaśnienie przez nauczyciela terminu „portret” oraz wskazanie celu wykonywania artystycznego wizerunku osoby czy grupy osób. 
  • Zwrócenie uwagi, że portret poza zewnętrznym podobieństwem jest też odzwierciedleniem charakteru portretowanych.


2. Opis postaci przedstawionej na obrazie.

  • Uczniowie oglądają obraz, a następnie mają za zadanie opisać przedstawioną na nim postać, zwrócić uwagę na jej wygląd zewnętrzny, ale też spróbować opisać usposobienie i charakter ukazanej dziewczynki.


3. Rozmowa kierowana na temat sposobu wykonania pastelu Główka Helenki.

  • Wyjaśnienie, w jakim celu Stanisław Wyspiański sięgnął po technikę pastelową, a także dlaczego Helenka nie ma uczesanych włosów...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy