Dołącz do czytelników
Brak wyników

Scenariusz zajęć

19 kwietnia 2022

NR 71 (Kwiecień 2022)

W świecie emocji
Pomysł na ciekawe zajęcia z zakresu edukacji artystycznej klas I–III

0 98
Czas realizacji 90 min
Cele lekcji Uczeń:
  • konfrontuje własne odczucia z odczuciami głównego bohatera,
  • uwrażliwia się na odczucia innych,
  • rozumie, skąd mogą wynikać złe i dobre nastroje,
  • potrafi radzić sobie z trudnymi emocjami
Metody i formy pracy 
  • odczytanie bajki psychoedukacyjnej „Gorszy dzień lisa Henryka”, 
  • pogadanka, 
  • drama, 
  • praca plastyczna
Środki dydaktyczne
  • blok techniczny kolorowy A3, 
  • nożyczki, 
  • kolorowe flamastry i kredki


Przebieg zajęć

1. Nauczyciel głośno czyta uczniom opowieść bajkoterapeutyczną „Gorszy dzień lisa Henryka”. 
Obserwuje w trakcie lektury reakcje dzieci, nie przerywa jednak czytania, nie zadaje pytań, nie wypowiada własnych komentarzy.

2. Po wysłuchaniu bajki nauczyciel nie wypytuje, czy bajka się podobała ani nie tłumaczy jej znaczenia. 
W rozmowie stawia otwarte tezy oraz pytania, które nie sugerują odpowiedzi. Tylko chętne dzieci powinny zabierać głos. Nie należy prosić o zajęcie stanowiska osób, które nie mają na to ochoty, bo czasem muszą samodzielnie przepracować tekst bajki terapeutycznej. W trakcie pogadanki pomocne mogą być zagadnienia:

  1. Czy zawsze trzeba mieć dobry humor?
  2. J...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy