Scenariusz zajęć nr 1
Wścibstwo i plotka to nie zabawa, lecz poważna sprawa
POLECAMY
Szkoła podstawowa: kl. I–III, czas: 45 minut, grupa: do 30 dzieci
Cel ogólny – kształtowanie w dzieciach postaw powściągliwości w dążeniu do zaspokajania ciekawości, a także odpowiedzialności za to, co się mówi i unikania plotkowania.
Cele operacyjne – uczeń:
- rozpoznaje na przykładach i odróżnia wścibstwo od plotkowania,
- wymienia przynajmniej po dwie konsekwencje, do jakich prowadzą plotka i wścibstwo,
- zna sposoby unikania plotek i powstrzymywania nadmiernej ciekawości i gadulstwa
Metody pracy – praca z książką: A. Zimnowodzka Wścibionki z serii Humorki; zabawa: „głuchy telefon”; drama: w oparciu na wierszu M. Terlikowskiej Plotka.
Środki dydaktyczne – kartki z informacjami, karton, tablica.
Przebieg zajęć
- (4 min) Wprowadzenie do tematu. Prowadzący wyjaśnia, czym jest wścibstwo oraz plotka, zaznaczając, że obie rzeczy rodzą się z nadmiernej ciekawości i chęci wzbudzenia sensacji. Na początku na dużym kartonie dzieci przyklejają dwa słowa: wścibstwo i plotka, a pod nimi słowa wyjaśniające, co one znaczą.
Wścibstwo
Zbytnie interesowanie się nie swoimi sprawami.
Plotka
Informacja usłyszana, przekształcona, przekazana dalej innej osobie, często nieprawdziwa.
- (8 min) Prowadzący czyta dzieciom książeczkę A. Zimnowodzkiej Wścibionki, następnie zadaje pytanie słuchającym, co powinna zrobić mama Wścibionkowa, żeby uniknąć ośmieszenia (kompromitacji).
- (5 min) Po odpowiedziach dzieci siadają w półokręgu i następuje zabawa w głuchy telefon. Następnie biblioterapeuta mówi na ucho do pierwszego dziecka zdanie: „Teodor Niedojadek zmieni Bar »Kaszka z Mlek...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Życie Szkoły"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!
Dołącz do 10000 + czytelników, którzy nieustannie pogłębiają swoją wiedzę z zakresu skutecznego nauczania i motywowania uczniów edukacji wczesnoszkolnej.
Otrzymuj gotowe narzędzia oraz podpowiedzi, jak przeprowadzić ciekawe zajęcia, pracować z uczniem ze SPE oraz jak podnosić ich aktywność.