Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

24 września 2018

Tradycje - bawią, uczą, rozwijają

389

Tradycje i obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie można symbolicznie potraktować jako mosty łączące historię i współczesność, ludzi młodych i starszych. To piękne, że gdy wszystko wokół się zmienia, a czas pędzi nieubłaganie, jest coś, co towarzyszy nam niezmiennie od lat, na co możemy czekać z utęsknieniem i radosną ekscytacją. I choć te ważne w naszej kulturze zwyczaje także z czasem zmieniają swoje oblicze, to stojące za nimi wartości i idee pozostają niezmienne. Dzieci poznają tradycje i obyczaje w swoich domach, ale też uczą się o nich w szkole. Czy poza wymiarem kulturowym mogą one wzbogacić także rozwój społeczno - emocjonalny uczniów?

Tradycje łączą ludzi

Obchody różnych tradycji w pewien naturalny sposób wymuszają na nas wchodzenie w relacje z innymi ludźmi, by razem celebrować ważne wydarzenia wpisane w naszą kulturę i obyczajowość. Zazwyczaj też przy takich okazjach staramy się odsuwać na bok to, co nas różni, a podkreślać to, co łączy. Wspólne przygotowywanie obchodów różnych tradycji i świąt w szkole może stać się dla uczniów celem, który ich zjednoczy i zbliży do siebie. Takie poczucie wspólnoty i przynależności do grupy jest bardzo ważne dla rozwoju społeczno-emocjonalnego. Również świadomość tego, skąd wywodzą się nasze tradycje i obyczaje jest ważna dla rozwoju tożsamości dzieci. Dziś wiele dawnych pięknych zwyczajów nabrało bardzo komercyjnego wyrazu. Jednak nasi dziadkowie i babcie mogą przypomnieć nam, jak świętowano, gdy oni byli jeszcze dziećmi. Obchody różnych świąt i tradycji w szkole mogą być okazją do tego, by nauczyciela na lekcji zastąpili zaproszeni na tą okazję goście - dziadek lub babcia któregoś z uczniów i opowiedzieli, jak to dawniej wyglądało. Taka nietypowa lekcja to nie tylko wzbogacanie osobowości i umysłu uczniów w nową wiedzę, ale też umacnianie w nich szacunku wobec tradycji oraz osób, które nam te tradycje przekazują.

Zabawa i rozwój poprzez spotkania z tradycją

W naszej kulturze istnieją nie tylko tradycje, które skłaniają nas do ważnych przemyśleń i zachowania powagi, ale też takie, które wiążą się głównie z radością i zabawą. Zimową porą Kopalnia Soli Bochnia proponuje dzieciom radosne świętowanie podczas zabaw okolicznościowych. Andrzejki, Mikołajki i Bale Karnawałowe to wydarzenia, które organizowane są tak, aby zagwarantować znakomitą zabawę najmłodszym uczestnikom nie zapominając o tradycjach, z których się wywodzą. Choć zabawa jest tym, co wysuwa się na pierwszy plan, to udział w takich wydarzeniach nie jest pozbawiony ważnych i korzystnych dla rozwoju dzieci "efektów ubocznych".

Andrzejkowy wieczór wróżb, czarów i magii to znakomita okazja do zaangażowania i rozwoju dziecięcej wyobraźni. Uczniowie, którzy myślą w sposób mniej schematyczny i być może na co dzień mają trudności, by "wpasować się" w wytyczone im ramy, mogą przy tej okazji uwolnić wodze swojej fantazji i zaistnieć jako współgospodarze wieczoru lub na chwilę wcielić się w rolę wróżek i wróżbitów, którzy umilą czas kolegom i koleżankom. Aura tajemniczości, jaka wpisana jest w klimat podziemnych sal kopalni z pewnością sprawi, że wieczór ten będzie jeszcze bardziej magiczny. W naszej kulturze Andrzejki to także ostatnia szansa na zabawę przed adwentem. Wychowawca może wykorzystać ten fakt, by porozmawiać z dziećmi o tym, że istnieje czas zabawy i czas spokoju, a podział taki dotyczy nie tylko roku kalendarzowego, ale też np. dnia w szkole czy czasu na lekcji. Tak więc ciekawym "efektem ubocznym" andrzejkowej zabawy może być większe zrozumienie i poszanowanie wobec obowiązujących w szkole i w klasie zasad.

Czy Kopalnia Soli Bochnia może mieć coś wspólnego z dniem Mikołajek? 6. grudnia to dziś dla dzieci przede wszystkim dzień, w którym otrzymują prezenty. Warto jednak przypomnieć sobie, że tradycja ta związana jest z postacią biskupa Mikołaja z Miry oraz ideą bezinteresownego pomagania i obdarowywania innych. Przy okazji tego miłego święta można więc nawiązać z dziećmi rozmowę na temat bezinteresowności, dzielenia się, wzajemnego pomagania sobie. Dzieci uwielbiają być obdarowywane przez Świętego Mikołaja. Ale przecież na co dzień również dostajemy bardzie wiele nie tylko od ludzi, także otaczająca nas natura dzieli się z nami swoimi dobrami. Kopalnia Soli Bochnia stała się wielkim skarbem bocheńszczyzny dzięki złożom soli, którą od lat obdarowywała mieszkańców tego regionu. Również wśród pracujących w kopalni górników ważna była zasada wzajemnej, bezinteresownej pomocy. W dzień Świętego Mikołaja warto więc zastanowić się, czy i my potrafimy dzielić się z innymi i bezinteresownie im pomagać oraz czy doceniamy to, co dostajemy od innych. Po takich ważnych przemyśleniach na pewno miło będzie zawitać do bocheńskiej kopalni, by spotkać się z Mikołajem i razem z nim spędzić czas na beztroskiej zabawie pełnej niespodzianek i konkursów.

Zabawy taneczne i dyskoteki towarzyszą dzieciom przy różnych okazjach, jednak czar i urok bali karnawałowych wydają się być niepowtarzalne, zwłaszcza gdy odbywają się w tak magicznej scenerii, jaką tworzą wnętrza podziemnych kopalni. Bal przebierańców i bal maskowy mogą być ciekawą okazją szczególnie dla dzieci nieśmiałych, które nie czują się dobrze w centrum uwagi i często pozostają na uboczu grupy. Chwilowe utożsamienie się z ulubioną postacią, bohaterem pomoże im poczuć się pewniej, odważniej. Ponadto przebranie i maska pozwalają wtopić się w tłum kolorowych przebierańców, a jednocześnie pomagają nieśmiałym uczniom zaistnieć wśród rówieśników i doświadczyć razem z nimi swobodnej, radosnej zabawy. Kto wie, może i oni będą mieli okazję dostąpić zaszczytu, jakim jest tytuł Króla i Królowej Balu?

Warto poznać tradycję z różnych jej stron

Spotkania dzieci z tradycją to z jednej strony lekcja historii i faktów, z drugiej natomiast możliwość poznania pewnych wartości i idei, które za tymi tradycjami stoją. Dopełnieniem tego jest doświadczanie tradycji poprzez własne działania i aktywność - poprzez zabawę ale też tworzenie z innymi relacji, które wynikają z jej obchodów. Spotkania dzieci z tradycją warto organizować w taki właśnie sposób, by mogły poznać ją ze wszystkich tych stron.

Nie bez znaczenia jest też miejsce świętowania. Kopalnia Soli Bochnia łączy w sobie historię z nowoczesnością, to miejsce związane od wielu lat z regionem i zamieszkującymi go ludźmi, ich życiem i pracą. Jej podziemna sceneria łączy w sobie nowoczesny klimat z aurą tajemniczości i magii, co z pewnością pozytywnie oddziałuje na dziecięcą wyobraźnię.

Zapoznając dzieci z tradycjami, warto więc zadbać nie tylko o wzbogacenie ich wiedzy ale też o rozwój społeczno - emocjonalny, a taką ciekawą naukę zwieńczyć przyjemną zabawą w niepowtarzalnym klimacie.

 

Przypisy