Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

24 września 2018

Tradycje - bawią, uczą, rozwijają

468

Tradycje i obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie można symbolicznie potraktować jako mosty łączące historię i współczesność, ludzi młodych i starszych. To piękne, że gdy wszystko wokół się zmienia, a czas pędzi nieubłaganie, jest coś, co towarzyszy nam niezmiennie od lat, na co możemy czekać z utęsknieniem i radosną ekscytacją. I choć te ważne w naszej kulturze zwyczaje także z czasem zmieniają swoje oblicze, to stojące za nimi wartości i idee pozostają niezmienne. Dzieci poznają tradycje i obyczaje w swoich domach, ale też uczą się o nich w szkole. Czy poza wymiarem kulturowym mogą one wzbogacić także rozwój społeczno - emocjonalny uczniów?

Tradycje łączą ludzi

Obchody różnych tradycji w pewien naturalny sposób wymuszają na nas wchodzenie w relacje z innymi ludźmi, by razem celebrować ważne wydarzenia wpisane w naszą kulturę i obyczajowość. Zazwyczaj też przy takich okazjach staramy się odsuwać na bok to, co nas różni, a podkreślać to, co łączy. Wspólne przygotowywanie obchodów różnych tradycji i świąt w szkole może stać się dla uczniów celem, który ich zjednoczy i zbliży do siebie. Takie poczucie wspólnoty i przynależności do grupy jest bardzo ważne dla rozwoju społeczno-emocjonalnego. Również świadomość tego, skąd wywodzą się nasze tradycje i obyczaje jest ważna dla rozwoju tożsamości dzieci. Dziś wiele dawnych pięknych zwyczajów nabrało bardzo komercyjnego wyrazu. Jednak nasi dziadkowie i babcie mogą przypomnieć nam, jak świętowano, gdy oni byli jeszcze dziećmi. Obchody różnych świąt i tradycji w szkole mogą być okazją do tego, by nauczyciela na lekcji zastąpili zaproszeni na tą okazję goście - dziadek lub babcia któregoś z uczniów i opowiedzieli, jak to dawniej wyglądało. Taka nietypowa lekcja to nie tylko wzbogacanie osobowości i umysłu uczniów w nową wiedzę, ale też umacnianie w nich szacunku wobec tradycji oraz osób, które nam te tradycje przekazują.

Zabawa i rozwój poprzez spotkania z tradycją

W naszej kulturze istnieją nie tylko tradycje, które skłaniają nas do ważnych przemyśleń i zachowania powagi, ale też takie, które wiążą się głównie z radością i zabawą. Zimową porą Kopalnia Soli Bochnia proponuje dzieciom radosne świętowanie podczas zabaw okolicznościowych. Andrzejki, Mikołajki i Bale Karnawałowe to wydarzenia, które organizowane są tak, aby zagwarantować znakomitą zabawę najmłodszym uczestnikom nie zapominając o tradycjach, z których się wywodzą. Choć zabawa jest tym, co wysuwa się na pierwszy plan, to udział w takich wydarzeniach nie jest pozbawiony ważnych i korzystnych dla rozwoju dzieci "efektów ubocznych".

Andrzejkowy wieczór wróżb, czarów i magii to znakomita okazja do zaangażowania i rozwoju dziecięcej wyobraźni. Uczniowie, którzy myślą w sposób mniej schematyczny i być może na co dzień mają trudności, by "wpasować się" w wytyczone im ramy, mogą przy tej okazji uwolnić wodze swojej fantazji i zaistnieć jako współgospodarze wieczoru lub na chwilę wcielić się w rolę wróżek i wróżbitów, którzy umilą czas kolegom i koleżankom. Aura tajemniczości, jaka wpisana jest w klimat podziemnych sal kopalni z pewnością sprawi, że wieczór ten będzie jeszcze bardziej magiczny. W naszej kulturze Andrzejki to także ostatnia szansa na zabawę przed adwentem. Wychowawca może wykorzystać ten fakt, by porozmawiać z dziećmi o tym, że istnieje czas zabawy i czas spokoju, a podział taki dotyczy nie tylko roku kalendarzowego, ale też np. dnia w szkole czy czasu na lekcji. Tak więc ciekawym "efektem ubocznym" andrzejkowej zabawy może być większe zrozumienie i poszanowanie wobec obowiązujących w szkole i w klasie zasad.

Czy Kopalnia Soli Bochnia może mieć coś wspólnego z dniem Mikołajek? 6. grudnia to dziś dla dzieci przede wszystkim dzień, w którym otrzymują prezenty. Warto jednak przypomnieć sobie, że tradycja ta związana jest z postacią biskupa Mikołaja z Miry oraz ideą bezinteresownego pomagania i obdarowywania innych. Przy okazji tego miłego święta można więc nawiązać z dziećmi rozmowę na temat bezinteresowności, dzielenia się, wzajemnego pomagania sobie. Dzieci u...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy