Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Artykuł sponsorowany

5 września 2018

Piękna i Niepodległa - bezpłatna lekcja historii
Oferta dla szkół i przedszkoli

0 563

   

POLECAMY

Bałtowski Kompleks Turystyczny (woj. świętokrzyskie) to z pewnością znany wszystkim potężny ośrodek turystyczny o charakterze edukacyjno - rozrywkowym. Do tej pory jego głównymi atrakcjami były: JuraPark czyli park dinozaurów, ogromne safari z dzikimi zwierzętami czyli Zwierzyniec Bałtowski,  Prehistoryczne Oceanarium czy Park Rozrywki. Wiosną tego roku uruchomiona została kolejna, niezwykle wartościowa pod kątem edukacji historycznej atrakcja - "Polska w Miniaturze". To właśnie na jej podstawie bałtowski kompleks stworzył wyjątkową ofertę nawiązującą do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 "Polsce w Miniaturze" to atrakcja, stworzona z myślą o kształceniu młodego pokolenia w duchu patriotyzmu, uczy wrażliwości estetycznej, systematyzuje wiedzę historyczną i zapoznaje z najważniejszymi faktami, które miały bezpośredni wpływ na losy naszego kraju. A wszystko przez pryzmat zamków, pałaców i związanych z nimi postaci - barwnych i ciekawych, innych mrocznych i tajemniczych ale zawsze niezwykle interesujących.

"Polska w Miniaturze" to urokliwy teren uformowany na kształt Polski. Znajdują się tutaj główne rzeki, krainy geograficzne a przede wszystkim 48 eksponatów zamków i pałaców - od piastowskich po te z końca XIX wieku, reprezentujących wszystkie województwa, ustawionych zgodnie z ich położeniem geograficznym.

Piękna i Niepodległa

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Bałtowski Kompleks Turystyczny oferuje przeprowadzenie bezpłatnej lekcji historii na terenie "Polski w Miniaturze". Oprócz zwiedzania tej niezwykłej atrakcji, przewodnicy - historycy przeprowadzą lekcję z bogatej listy tematów objętych podstawą programową szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej.
Dla grup przedszkolnych zamiast lekcji historii proponujemy przeprowadzenie bezpłatnych warsztatów kreatywnych z piaskiem kinetycznym.

Tematy lekcji z historii:

SZKOŁA PODSTAWOWA

  1. Polskie legendy ukryte w zamkach.
  2. Zamki i rycerze w średniowieczu. Uzbrojenie, obyczaje rycerskie, kodeks rycerski, turnieje.
  3. Style architektoniczne polskich zamków i pałaców.
  4. Historia Zakonu krzyżackiego w Polsce.
  5. Walka z „potopem” szwedzkim – rzecz o przeorze Augustynie Kordeckim, hetmanie Stefanie Czarnieckim i pokonaniu Szwedów.
  6. Król, który „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną” czyli o zamkach Kazimierza Wielkiego i innych jego osiągnięciach.
  7. Złoty wiek kultury polskiej ostatnich Jagiellonów. Osiągnięcia architektury i sztuki na przykładzie wybranych zamków.
  8. Życie codzienne w średniowiecznym zamku.
  9. Początki Rzeczpospolitej Obojga Narodów czyli Unia Lubelska

SZKOŁA ŚREDNIA (I GIMNAZJUM)

  1. Jak powstawał zamek? Życie codzienne i...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy