Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

1 kwietnia 2020

Gdy wiosna buchnie alergią

38

Zbliża się wiosna – najtrudniejsza pora roku dla alergików. Kiedy za oknem zaczyna robić się cieplej, doświadczają oni wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Niektórzy zmagają się z objawami alergii sezonowo, inni walczą z nimi przez cały rok. Często przejawy alergii wpływają na jakość głosu, a w przypadku osób posługujących się głosem zawodowo ryzyko wystąpienia jego niewydolności znacząco wzrasta.

Podrażnienie, wysuszenie, przekrwienie błon śluzowych gardła, obrzęk lub gęsta wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła i w nim zalega,  powoduje dyskomfort. Ciągłe drapanie w gardle, suchy, męczący kaszel, katar i osłabiony głos przeszkadzają w swobodnym mówieniu i starannej artykulacji. Narząd głosowy szybciej się męczy, skraca się czas fonacji, następuje ogólne rozdrażnienie i osłabienie organizmu.

Objawy alergii mające negatywny wpływ na aparat głosowy:

  • przewlekły kaszel alergiczny (podrażnia śluzówkę narządu głosowego)
  • chrypka (powoduje uczucie suchości, nieprzyjemne drapanie w gardle,  charakterystyczne odchrząkiwanie przed mówieniem)]
  • ostre, przewlekłe zapalenia gardła lub krtani (może towarzyszyć im obrzęk fałdów, zapalenie nagłośni, polipy strun głosowych)
  • cieknący katar (katar sienny / pyłkowy nieżyt nosa)
  • zatkany nos (wymusza nieprawidłowy tor oddychania – przez usta – powodując, że wdychane powietrze jest nieogrzane i nieoczyszczone
  • stany zapalne zatok
  • zmiana barwy głosu

Jak sobie pomóc? Przede wszystkim należy zgłosić się do alergologa w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Warto wykonać odpowiednie testy, aby dowiedzieć się, jakie alergeny wywołują dokuczliwe dolegliwości. W przypadku przyjmowania na stałe leków antyalergicznych warto zwiększyć spożycie niegazowanej wody (nawet do trzech litrów dziennie – należy jednak pamiętać, żeby popijać wodę stopniowo, małymi łykami; wypicie dużej ilości wody naraz nie przyniesie zamierzonych skutków) i stosować preparaty nawilżające struny głosowe (warto sięgnąć po tabletki do ssania z kwasem hialuronowym, aerozole do gardła, inhalacje, płukać gardło mieszankami zawierającym witaminy A+E). Środki używane w leczeniu alergii  niestety nie pozostają bez wpływu na narząd głosowy. Leki (przeciwobrzękowe, antyhistaminowe, glikokortykosteroidy)  podrażniają drogi oddechowe, a także hamują wydzielanie śluzu przez gruczoły śluzowe błony śluzowej pokrywającej drogi oddechowe. Przyczyniają się w ten sposób do zmniejszenia nawodnienia fałdów głosowych oraz błon śluzowych gardła i krtani. Dlatego odpowiednie nawilżanie strun głosowych ma ogromne znaczenie.

Warto również wietrzyć pomieszczenia po deszczu, wyeliminować lub ograniczyć przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, usunąć przedmioty zbierające kurz (zasłony, dywany). Oczywiście należy unikać kontaktu z alergenami lub minimalizować kontakt z nimi, jednak w praktyce jest to często trudne lub wręcz niewykonalne. Warto włączyć do planu dnia ćwiczenia relaksacyjne, gdyż objawy alergii często przyczyniają się również do różnego rodzaju bóli i napięć, głównie w obrębie głowy.

Przypisy