Marcowe wydanie czasopisma „Życie Szkoły” otwiera artykuł zatytułowany „Ocena ocenie nierówna”. Karolina Oleksa wyjaśnia w nim, jak najlepiej stosować ocenianie kształtujące, aby pomagać podopiecznym w procesie uczenia się. W tym miesiącu zachęcamy Państwa do wykorzystania scenariuszy zajęć dla klas I-III z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej i polonistycznej oraz scenariusza zajęć dla klasy III służącego utrwaleniu zasad pisowni litery „ż”.
Ponadto, na łamach bieżącego numeru „Życia Szkoły” przedstawiamy zalety i wady tablic interaktywnych, opisujemy trudności, jakie napotyka uczeń z zespołem Aspergera w szkole oraz radzimy, jak nauczyciele mogą wspierać swoich podopiecznych na drodze do osiągnięcia sukcesu w naukach matematyczno-przyrodniczych.
„Jako że celem nadrzędnym systemu oceniania powinna być pomoc uczniowi w procesie uczenia się, najlepszą metodą okazało się przekazywanie informacji zwrotnych w formie oceniania kształtującego. Ocenianie kształtujące to proces mający na celu monitorowanie i ocenianie postępów ucznia w celu wspomagania go w procesie uczenia się oraz usprawniania samego nauczania. Nauczyciel stosujący ocenianie kształtujące powinien systematycznie przekazywać informacje uczniom odnośnie ich postępów w nauce i dalszego kierunku rozwoju” – wyjaśnia Karolina Oleksa w artykule zatytułowanym „Ocena ocenie nierówna”. Zachęcamy Państwa do lektury niniejszego tekstu i zapoznania się z dziesięcioma zasadami oceniania kształtującego, sformułowanymi przez Centrum Edukacji Obywatelskiej na podstawie materiałów angielskiego Zespołu Reformy Sprawdzania.
Państwa uwadze polecamy artykuł Magdaleny Alenowicz zatytułowany „Uczeń z zespołem Aspergera”, który publikujemy w rubryce „Akademia nauczyciela”. Psycholog i psychoterapeutka prowadząca terapię indywidualną i grupową dzieci przedstawia w nim kryteria diagnostyczne całościowych zaburzeń rozwojowych zaliczanych do spektrum autyzmu i przekazuje praktyczne wskazówki do pracy z uczniem z zespołem Aspergera.
„Czy nauki matematyczno-przyrodnicze mają płeć?” to tytuł arcyciekawego wywiadu miesiąca z Tomaszem Juńczykiem, psychologiem i socjologiem kierującym zespołami pracowników w projektach edukacyjnych związanych z wdrożeniami nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych w szkołach i placówkach edukacyjnych. Wywiad przeprowadzono w ramach projektu EDUSCIENCE, którego celem jest zmiana formuły nauczania prowadząca do zainteresowania dzieci i młodzieży naukami matematyczno-przyrodniczymi.
„Tablice interaktywne na co dzień” to artykuł Joanny Sałasińskiej-Andruszkiewicz, znajdujący się w rubryce „Pedagogiczne inspiracje”. Autorka przedstawia w nim korzyści płynące z korzystania z interaktywnych urządzeń podczas lekcji. „Szkoła musi nadążać za postępem i korzystać z nowoczesnej technologii. One nie tylko wzbogacają przekazywanie i utrwalanie wiedzy, ale motywują małych uczniów do pracy, wydłużają ich czas skupienia uwagi. Nieraz bywałam pozytywnie zaskoczona, widząc, jak dzieci z problemami z koncentracją uwagi na dłużej się mobilizowały. W edukacji wczesnoszkolnej umysły dzieci są chłonne, ale dotarcie do nich wymaga specjalnego podejścia. Oczywiście, tablice mają swoje wady i czasami stwarzają duże problemy, jednak kiedy nabierze się wprawy, z pewnością można je pokonać” – przekonuje Joanna Sałasińska-Andruszkiewicz.
W bieżącym wydaniu czasopisma nie zabrakło gotowych do wykorzystania scenariuszy zajęć dla klas I-III. W tym miesiącu proponujemy Państwu drugi konspekt lekcji z cyklu edukacji przyrodniczej, którego celem jest pogłębianie wiadomości na temat życia i zwyczajów bociana białego. Jakie atrybuty posiadają te piękne, majestatyczne ptaki? Jak wygląda ich życie? Te i wiele innych informacji możecie Państwo przekazać podopiecznym w interesujący i przystępny sposób, posiłkując się przygotowanym plakatem edukacyjnym, dołączonym do niniejszego numeru „Życia Szkoły”.
Zachęcamy Państwa do wykorzystania scenariusza zajęć dla klasy III pt. „Sportowa rywalizacja”. Opracowanie autorstwa Marty Mytko służy utrwalaniu zasad pisowni litery „ż” poprzez aktywizujące zabawy i użycie nowoczesnych technologii – tablicy interaktywnej lub komputera z rzutnikiem do wyświetlenia tekstu.