Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wspomaganie ucznia

19 kwietnia 2022

Zgłoś swoją klasę do MegaMisji i razem z Fundacją Orange zatroszcz się o najmłodszych w cyfrowym świecie

0 57

Czy wszystko, co jest w Internecie, to prawda? Jak chronić swoją prywatność i zabezpieczać sprzęt? Jak zachować umiar w korzystaniu z ekranów? Jak odróżnić informację od reklamy? Te zagadnienia poznają dzieci z klas 1-3 podczas zajęć MegaMisji, bezpłatnego programu edukacyjnego dla szkół w całej Polsce. Nauczyciele mogą zgłaszać swój udział do 16 maja. Wystarczy wypełnić formularz online na stronie https://fundacja.orange.pl/nabor-szkol. W tym samym czasie trwa rekrutacja także do programu skierowanego do starszych uczniów z klas 4-8 (#SuperKoderzy). Oba programy są całkowicie bezpłatne i wpisują się w podstawę programową.

Dorośli często myślą, że jeśli dziecko potrafi obsłużyć smarton, tablet i różne aplikacji, to „poradzi sobie” w cyfrowym świecie. Może być to mylące, bo cyfrowe kompetencje to więcej niż sprawna obsługa urządzeń. To przede wszystkim znajomość zasad bezpieczeństwa w internecie, dbanie o swoją prywatność, krytyczne podejście do treści zawartych w sieci, kreatywne spędzanie czasu z ekranami i bez nich. Tego uczniowie z klas 1-3 mogą nauczyć się w programie MegaMisja , czyli 10 – miesięcznym cyklu zajęć prowadzonych na bazie scenariuszy, wspieranych bajką o przygodach Julki, Kuby i Psotnika.  
 


W programie wzięło już udział 1250 placówek i 40 000 dzieci, były to szkoły duże, małe, z miasta i wsi. Takie, które miały doświadczenie w realizacji podobnych programów i takie, które dopiero zaczęły tego typu przygodę. Eliza Idczak ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce, która wzięła udział w MegaMisji ze swoją klasą mówi o nim tak - MegaMisja sprawiła, że dzieci z większą refleksją zaczynają korzystać z nowych technologii, np. wiedzą jakich danych nie przekazywać obcym i kiedy poprosić o wsparcie rodziców, czy opiekunów. Nasza rola jest bardzo ważna – powinniśmy towarzyszyć najmłodszym w odkrywaniu cyfrowego świata, a programy takie jak MegaMisja uczą także nas – dorosłych, jak robić to mądrze

Szkoły biorące udział w MegaMisji otrzymują dodatkowe pomoce dydaktyczne, m.in. tablety, książki, audiobooki. I to też sprawia, że uczniowie mocno angażują się w zadania. Co ważne nauczyciel, nie musi być specjalistą od nowych technologii, aby przy wsparciu Fundacji prowadzić zajęcia w szkole. Każdy, bez względu na swoje kompetencje cyfrowe, otrzyma kompleksowe wsparcie i stanie się członkiem wyjątkowej społeczności. Program pomaga zrealizować lekcje, które są angażujące i ciekawe. Każdy uczeń chce być ich częścią i działać razem. To buduje świetne relacje między rówieśnikami, ale również między uczniami a nauczycielem.

Rekrutacja do nowej edycji programu trwa do 16 maja, a do MegaMisji ma szansę dołączyć 180 kolejnych szkół. Aby wziąć udział w programie od września, nauczyciel lub dyrektor powinien wypełnić formularz online i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową wykonaną z uczniami. Szczegóły oraz formularz znajdują się na: www.fundacja.orange.pl/nabor-szkol. Została uruchomiona także infolinia: +48 502 091 955.
 


Dla starszych uczniów (klasy 4-8) Fundacja Orange przygotowała program #SuperKoderzy.To lekcje wykorzystujące technologie i przy okazji uczące podstaw programowania. Co ważne, #SuperKoderzy to dobry pomysł nie tylko na informatykę, ale i historię, biologię czy języki obce. Dzieci poznają kodowanie w praktyce, uczą się logicznego myślenia i współpracy w grupie. Składają i programują roboty, budują stacje pogodowe, tworzą reportaże dźwiękowe i pierwsze strony WWW. Nowe kompetencje zyskują też nauczyciele, a szkoły – grant na zakup sprzętów, np. zestawów robotów. W nowej edycji część materiałów będzie dostępna w języku ukraińskim.

Aby zgłosić szkołę do tego programu również należy wypełnić formularz na stronie www.fundacja.orange.pl/nabor-szkol.

Przypisy