Dołącz do nas

Życie Szkoły

Udowadniamy, że zdrowe nie jest trudne - III Edycja programu

 

Już trzeci rok marka Kupiec zachęca nauczycieli, uczniów i rodziców do higienicznego stylu życia, pokazując, że wprowadzanie zdrowych nawyków jest nie tylko potrzebne, ale też przyjemne, smaczne i sprawia dużo frajdy! Program Zdrowe – Nietrudne to inicjatywa, która powstała we wrześniu 2015 roku i dba o promowanie świadomości na temat racjonalnego odżywania i trybu życia wśród dzieci. Choć głównymi zainteresowanymi są najmłodsi, w program zaangażowani są także dorośli. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice bądź opiekunowie muszą się włączyć w realizowane zadania, aby wesprzeć dzieci. Dzięki temu program dociera do niemal wszystkich grup wiekowych, co jest jego niewątpliwą zaletą.

Nasza misja

W realizacji celów opieramy się na zdrowej i smacznej diecie, jednak nie zapominamy o aktywności fizycznej, odpowiednich warunkach pracy oraz rozwijającej i angażującej zabawie. Nauczycielom i rodzicom dajemy narzędzia do przekazania wiedzy o zdrowym odżywianiu, a zadania w scenariuszach warsztatów stanowią świetną formę nauki poprzez zabawę. To, co najbardziej się rzuca w oczy w pracach konkursowych, które otrzymujemy, to dziecięce uśmiechy. Radość dzieci to nasza radość. O to nam chodzi!

„Drużyna Przygód”

W ramach programu powstały dwa konkursy, w których zawsze oferujemy zachęcające nagrody. Konkurs „Drużyna Przygód” jest skierowany do klas I-III szkół podstawowych. Uczestnicy realizują zadania oraz przedstawiają je w dowolnej formie. Im kreatywniej, tym lepiej!  Zarówno dzieci, jak i nauczyciele w przesyłanych pracach wykazują się wielką pomysłowością i zapałem, co nas ogromnie cieszy. Wielu nauczycieli organizuje dodatkowe zajęcia i zabawy, które ukazują kreatywność wszystkich zaangażowanych. W realizowanych już edycjach nauczyciele organizowali m.in. ćwiczenia na siłowni na świeżym powietrzu czy śniadanie dla mam w Dniu Matki.

Dla autorów najciekawszych prac przewidzieliśmy wspaniałe nagrody. W I edycji programu Zdrowe – Nietrudne zwycięska klasa II d ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu, pojechała na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a następnie uczestniczyła w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez ambasadora programu – Piotra Kucharskiego. Uczniowie byli zachwyceni wizytą w Planetarium, a pokaz o Układzie Słonecznym i podróżach Zosi w kosmos wywarł niezapomniane wrażenie. Wstępem do warsztatów były krótkie wykłady ekspertów – dr Pawła Morawskiego oraz dietetyczki Ewy Ceborskiej-Scheiterbauer. Poziom i liczba nadesłanych prac bardzo pozytywnie nas zaskoczyły, dlatego przyznaliśmy pięć wyróżnień. Wyróżnieni uczniowie mieli przyjemność wziąć udział w warsztatach kulinarnych z Piotrem Kucharskim oraz zwiedzili siedzibę firmy Kupiec. Otrzymali również zestawy upominkowe i sprzęt firmy Philips. Ponadto pięć najlepszych klas z powiatu konińskiego zaprosiliśmy do siedziby Kupca na zwiedzanie i warsztaty kulinarne. Nagrodzenie tylu klas było dla nas nieopisaną przyjemnością, dlatego musieliśmy powtórzyć nasz sukces!

W II edycji programu naszych uczestników obsypaliśmy nagrodami równie hojnie. Klasa, która zdobyła I miejsce – III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach – wybrała się do Energylandii w Zatorze, największego parku rozrywki w Polsce. Także tym razem nie mogło zabraknąć warsztatów kulinarnych w postaci zdrowego - nietrudnego i ożywczego śniadania, które przeprowadzili Piotr Kucharski oraz Ewa Ceborska-Scheiterbauer. Uczniowie ze smakiem zajadali śniadaniowe propozycje: omlety, sałatki, jogurty i pankejki. Wszystkie tak samo zdrowe i tak samo pyszne. Po śniadaniu przyszedł czas na zabawę. Uczniowie mieli do dyspozycji zjeżdżalnie, łódki, samochody, kolejki górskie, karuzele – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W tej edycji klasie I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Nowym Dworze Gdańskim przyznaliśmy drugą nagrodę – warsztaty kulinarne i zwiedzanie fabryki Kupiec, które odbędzie się już w październiku tego roku.

W nadchodzącej edycji zwycięska klasa pojedzie na Zdrowy i Sportowy Dzień na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nagroda obejmuje zwiedzanie stadionu, warsztaty kulinarne z Piotrem Kucharskim oraz trening sportowy i trening dla cheerleaderek. Aż 10 klas zostanie wyróżnionych: klasy te wezmą udział w warsztatach „Zaprogramuj się na zdrowe – nietrudne”, podczas których robot-kelner nauczy uczniów, jak zaprogramować się na zdrowy styl życia. Zapowiada się energicznie i ciekawie!

„Rodzina Przygód”

Poprzez konkurs „Rodzina Przygód” angażujemy rodziców i opiekunów do pomagania dzieciom we wprowadzaniu zdobywanej wiedzy w praktykę. Liczny udział w minionych edycjach pokazał, że rodzice oraz opiekunowie swych pociech są świadomi tego, że nie wystarczy przekazać dzieciom wiedzy – one potrzebują wsparcia! Konkurs rozpoczął się w II edycji ze spektakularną nagrodą: zwycięska rodzina wybrała się do Disneylandu pod Paryżem!  W tym roku zaplanowaliśmy aż 3 nagrody dla 3 rodzin! Wszystkie spędzą cały dzień w Energylandii w Zatorze. Jest o co walczyć, a szanse na nagrodę się potroiły!

W tej edycji konkursu „Rodzina Przygód” po raz pierwszy każda zgłoszona rodzina może zostać „Rodziną Testerów”! Wystarczy zapisać się wypełniając formularz zgłoszeń i zabrać się do smakowania. Zgłoszona rodzina będzie się zajmować testowaniem produktów marki Kupiec i komponowaniem pysznych przepisów. Będziemy oceniać zarówno ilość wykorzystanych produktów, jak i prezentację przepisu, dlatego czekamy na Wasz popis pomysłowości – forma dowolna. Warto zapisać się jak najprędzej, ponieważ pierwsze 300 rodzin otrzyma paczki z produktami marki Kupiec. Ponadto dwie szkoły, które zaangażują największą liczbę rodzin, otrzymają od firmy Kupiec 3000 zł! Bierzcie zatem garnki w dłoń i zaskoczcie nas swoją inwencją!

Jak co roku, pracujemy pełną parą, aby było równie radośnie i apetycznie. W tej edycji można się spodziewać nowych ciekawostek, przepisów, ćwiczeń i zadań, które na pewno namalują na Waszych twarzach niezbędne do życia uśmiechy. Zachęcając dzieci do zdrowego stylu życia chcemy budować silniejsze społeczeństwo. Wiemy, że to właśnie nasze dzieci są jego przyszłością. To ważne, abyśmy skupili się na higienicznych nawykach już teraz, by jak najlepiej czuć się w przyszłości. Pokazujemy, że dbanie o zdrowie nie musi być uciążliwe, nudne ani wiązać się z przykrymi wyrzeczeniami. Udowadniamy, że racjonalne odżywianie może być pyszne i wciągające, za to odciągające od niezdrowych posiłków. Widząc zapał naszych uczestników z chęcią ich nagradzamy. Dla nas samych natomiast najlepszą nagrodą jest radość dzieci i świadomość, że przyczyniamy się do ich lepszego samopoczucia oraz świadomego wyboru zdrowego stylu życia.

III edycja programu Zdrowe – Nietrudne startuje 1 października. Tego dnia zostanie też uruchomiony formularz, za pomocą którego będzie można zgłosić swój tegoroczny udział. Zachęcamy nauczycieli, szkoły oraz rodziców, by zaprosili dzieci do tej niezwykłej przygody razem z nami!