Dołącz do nas

Życie Szkoły

Autor Olszewska Margareta

Techniki oceniania kształtującego – sposób na dobrą lekcję

Wocenianiu kształtującym niezbędne są elementy takie jak praca z celami na lekcji i kryteriami sukcesu, które pozwalają uczniom na jego osiągnięcie. Lekcja bez ustalonego celu, czyli informacji, dokąd zmierzamy wraz z uczniami – jest przecież bezcelowa.

Swoją przygodę z ocenianiem kształtującym rozpoczęłam mniej więcej dziesięć lat temu, poszukując ciekawych rozwiązań w swojej codziennej pracy pedagogicznej w edukacji wczesnoszkolnej. Uczestnicząc w kolejnych kursach internetowych, szkoleniach i konferencjach organizowanych przez SUS, zdobywałam szlify, doskonaliłam się w metodzie, czerpałam z doświadczeń innych nauczycieli, dzieliłam się swoimi pomysłami. Tak jest do dzisiaj. Ocenianie kształtujące wpasowało się w proces nauczania, w którym kroczę wraz z moimi podopiecznymi.

W ocenianiu kształtującym niezbędne są elementy takie jak praca z celami na lekcji i kryteriami sukcesu, które pozwalają uczniom na jego osiągnięcie. Lekcja bez ustalonego celu, czyli informacji, dokąd zmierzamy wraz z uczniami – jest przecież bezcelowa. Zadawanie pytań, dyskusja, bądź jej elementy, ocena koleżeńska, umożliwienie uczniom korzystania z siebie nawzajem jako zasobów edukacyjnych i wspó...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 91% treści

  • Czy zimą powinniśmy jeść żółte sery?

  • MegaMisja i #SuperKoderzy ponownie zapraszają uczniów z całej Polski do przygody z cyfrowym światem