Dołącz do nas

Życie Szkoły

Nauka i dobra zabawa tylko z „Planetą Energii”

W siódmej edycji konkursu organizowanego przez Grupę Energa o energii elektrycznej i bezpieczeństwie uczyło się niemal 39 tys. dzieci z całej Polski, a towarzyszące projektowi mobilne centrum nauki odwiedziło 10 miast.

Propagowanie wśród najmłodszych szacunku dla otaczającej przyrody, uwrażliwianie na bezpieczne i racjonalne korzystanie z prądu, możliwość bezpośredniego udziału w pokazach i eksperymentach naukowych, integracja uczniów wokół wspólnego celu, to główne korzyści z udziału w programie „Planeta Energii” wskazywane przez jego uczestników – nauczycieli najmłodszych klas szkoły podstawowej. 

Edukacja na temat prądu oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw odpowiadających realiom i potrzebom współczesnego świata to główne cele programu „Planeta Energii”. Jego założenia uwzględniają istotną rolę zabawy w procesie rozwoju i edukacji najmłodszych, dzięki czemu dzieci mają możliwość udziału w niestandardowych lekcjach, pokazach i eksperymentach, pobudzających zainteresowanie otaczającym światem i zachodzącymi w nim zjawiskami. Cieszymy się za każdym razem, kiedy nasze działania wspierają rozwój najmłodszych mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa. W dotychczasowych edycjach projektu realizowanego nieprzerwanie już od siedmiu lat, wiedzę o energii elektrycznej i bezpieczeństwie zdobyło około 311 tys. najmłodszych,  a mobilne centrum nauki odbyło 112 wizyt w różnych miejscowościach w całej Polsce.

Nam dorosłym często wydaje się, że dzieci są za małe żeby zrozumieć pewne tematy. Moim zdaniem popełniamy błąd. Dzieci są bardzo racjonalne, ciekawe świata i chętne, by docierać do źródła. Gdy tylko dostosujemy do nich język i formę przekazu, to możemy wytłumaczyć im wiele trudnych i abstrakcyjnych zagadnień, jakim jest na przykład prąd elektryczny – mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii”. – W „Planecie Energii” staramy się zaszczepić w najmłodszych przekonanie, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące. Przez zabawę uczymy ich odkrywania i wykorzystywania zjawisk fizycznych w codziennym życiu. W planetowym miasteczku angażujemy dzieci w ciekawe doświadczenia, mogą wszystkiego dotknąć, wszystko przetestować, dzięki czemu świetnie się w nim bawią i nawet nie zdają sobie sprawy z tego, ile przy okazji się uczą.

W gronie laureatów siódmej edycji „Planety Energii” znaleźli się uczniowie i nauczyciele, którzy do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji podeszli twórczo i nowocześnie, realizując wiele niecodziennych projektów poświęconych energii elektrycznej oraz zjawiskom fizycznym związanym z optyką, które zostały wysoko ocenionych przez jury pod przewodnictwem dr. Tomasza Rożka. Wyprawy badawcze, kampanie informacyjne i happeningi, spektakularne makiety, projekty odblaskowej mody i znaczków dla pieszych oraz czworonożnych przyjaciół, baterie z ziemniaków czy elektroniczne puzzle – to tylko niektóre z nich.

Udział w konkursie był dla nas niezwykłą przygodą. Dzięki „Planecie Energii” dzieci rozwijały swoje zainteresowania, odkrywały nowe pasje oraz wspaniale bawiły się podczas ciekawych zajęć, warsztatów czy licznych wypraw badawczych. Zorganizowaliśmy m.in. wystawę ekopojazdów, szkolny konkurs „Świeć przykładem – noś odblaski” oraz „Odblaskowy Pokaz Mody”. Nieocenieni okazali się także rodzice, którzy zaangażowali się w projekt i towarzyszyli nam w przygotowaniach do licznych przedsięwzięć, a także osobiście w nich uczestniczyli – mówi Anita Blochel, nauczycielka klasy III A ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. – To dla nas ogromne wyróżnienie i wielka satysfakcja, że znaleźliśmy się w gronie dziesięciu zwycięzców konkursu.

Autorów najciekawszych i najbardziej kreatywnych lekcji, w nagrodę z dwudniową wizytą odwiedziło mobilne centrum nauki Grupy Energa. W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czekało tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzieli się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznali także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.

– Przekazywanie wiedzy w atrakcyjny, nowatorski sposób jest ogromnie ważne w edukacji najmłodszych, a szczególnie w przypadku dzieci z niepełnosprawnością, które uczą się w naszej placówce. A właśnie taką formę edukacji zapewnia „Planeta Energii” – mówi Monika Lenartowicz, nauczycielka klasy III C z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie. – W miasteczku dzieci uczą się przez zabawę, eksperymenty i doświadczenia. Mogą w nich uczestniczyć, mogą dotknąć eksponatów i z bliska obserwować zjawiska, o których wcześniej tylko słyszały. To dla naszych uczniów jest bardzo ważne – dodaje Marta Koplejewska z cieszyńskiej placówki.

Zdaniem Anny Król, opiekunki grupy świetlicowej „Elektrony” ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. I. J. Paderewskiego w Kielcach przyszłość naszej planety jest w rękach dzieci, dlatego udział w programie uważa za bardzo cenne doświadczenie. – Szacunek dla otaczającej nas przyrody to wartości, które wpajamy dzieciom w szkole. „Planeta Energii” również bazuje na tych wartościach, ucząc świadomego i oszczędnego korzystania z prądu.

Niektórzy pedagodzy, jak Grażyna Sujewicz, nauczycielka klasy III E ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku, zostali nagrodzeni kolejny raz. – Ponieważ brałam już udział w programie, w bieżącej edycji szczególne wyzwanie stanowiły dla mnie zagadnienia związane z optyką – tematem trudnym, ale bardzo ważnym. To dzięki „Planecie Energii” dzieci zdały sobie sprawę, dlaczego właściwie nosimy odblaski. Wcześniej istotny był dla nich ich kolor czy kształt. Teraz wiedzą, że odblaski mogą uratować nam życie, bo to dzięki nim jesteśmy dobrze widoczni na drodze, szczególnie po zmroku.

Urszula Mazurek-Deska, nauczycielki klasy III A ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie podkreśla, iż program „Planeta Energii" zintegrował zespół klasowy podczas realizacji konkursowych zadań. – Dzieci nie tylko zdobywały cenną wiedzę na temat prądu, ale uczyły się także jak razem współpracować, by osiągnąć wspólny cel. Podczas wspólnych spotkań na „Planecie Energii" rozwijały swoją kreatywność, stały się też bardziej odważne i otwarte na nowe wyzwania.

Anita Blochel dodaje, że udział w programie to dla uczniów bardzo cenne doświadczenie. – Prąd jest z nami na każdym kroku, a „Planeta” uwrażliwia dzieci na bezpieczne i racjonalne korzystanie z niego. – Jednocześnie podkreśla, iż zdobyta przez najmłodszych wiedza już procentuje.

Szczegółowe informacje dotyczące programu można znaleźć na stronie PlanetaEnergii.pl

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Program „Sonda 2”, emitowany na antenie TVP 2, objął projekt patronatem medialnym.

***

/uploads/media/default/0001/04/thumb_3671_default_full.jpeg

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną i cieplną. Zasila energią elektryczną ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców.

Grupa Energa angażuje się w prospołeczne aktywności, które spaja kompleksowy program realizowany pod nazwą „Energa dla Ciebie”. Koncentruje się on na kluczowych obszarach, zgodnych z ważnymi dla Grupy i dla lokalnych społeczności wartościami: człowiek, radość życia, edukacja, środowisko, ekologia, bezpieczeństwo oraz przyszłość dzieci. Elementem programu Energa dla Ciebie jest projekt Energa Edukacja, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej, sposobów jej wykorzystania, a także zachęcanie do dyskusji na temat szans i problemów, jakie stoją przed współczesną energetyką.

Galeria zdjęć

  • Jak dobrze wykorzystać ostatnie tygodnie roku szkolnego, kiedy uczniowie mają już wystawione oceny i motywacja do nauki jest mniejsza?

  • Regulamin Konkursu „Naucz się programowania z LEGO® Boost!”