Dołącz do nas

Życie Szkoły

MegaMisja i #SuperKoderzy ponownie zapraszają uczniów z całej Polski do przygody z cyfrowym światem

 

Trwa rekrutacja do MegaMisji i #SuperKoderów –  dwóch bezpłatnych programów edukacyjnych Fundacji Orange skierowanych do szkół podstawowych. Nauczyciele i uczniowie z całej Polski mają szansę poszerzyć grono blisko 800 szkół, które od 3 lat wprowadzają najmłodszych w tajniki technologii. Programy zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji.

Pod wpływem nowych technologii otaczający nas świat ulega dynamicznym zmianom, a umiejętne posługiwanie się internetem jest niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie. Korzystanie z sieci już dawno przestało być domeną dorosłych. Szacuje się, że co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7 do 12 lat (Megaplanet PBI/Gemius, 2015). Jednocześnie, nasze życie jest coraz bardziej zautomatyzowane i na rynku pracy zaczynają dominować zawody związane z wykorzystywaniem kompetencji IT. Stawia to przed społeczeństwem liczne wyzwania, m.in. z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego najmłodszych oraz dostosowania edukacji do zmian na rynku pracy. Fundacja Orange od 13 lat edukuje jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii. Dlatego prowadzi MegaMisję i #SuperKoderów – dwa programy, które są odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość.

Program MegaMisja został stworzony z myślą o uczniach klas 1-3. Daje on solidną bazę cyfrowej edukacji. W trakcie zajęć dzieci uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, jak unikać niebezpieczeństw w sieci, jak znaleźć wiarygodne informacje, a także tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. Mechanizm MegaMisji zakłada zarówno zajęcia
z wykorzystaniem tabletów jak i pracę grupową, np. wspólne tworzenie plakatów. Opiera się na współpracy między dziećmi i twórczej dyskusji w trakcie zajęć, która przyspiesza nabywanie cyfrowych kompetencji.

- Dzieci są bardzo zainteresowane, wciągnięte w tematy zajęć. Z tygodnia na tydzień czekają na kolejną lekcję– mówi Aleksandra Pocheć-Mordaka, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim. Jednej z 600, które wzięły udział w poprzednich edycjach projektu.

Każda szkoła po wykonaniu kolejnych zadań otrzymuje gwarantowane nagrody, takie jak tablety, audiobooki czy gry planszowe. Dodatkowo, szkoły mają możliwość wygrania wizyty Grzegorza Kasdepke, ambasadora programu.

Program #SuperKoderzy jest przeznaczony dla uczniów z klas 4-6. Polega na nauce programowania
i robotyki. Innowacją jest, że zajęcia w ramach programu mogą być prowadzone nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, matematyki, techniki, języka polskiego, angielskiego, niemieckiego i muzyki, a także w trakcie zajęć dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Scenariusze zajęć są skonstruowane tak, by wpisywały się w podstawę programową każdego z przedmiotów.

Istotną korzyścią dla szkół biorących udział w programie jest nie tylko atrakcyjna oferta edukacyjna, lecz także grant w wysokości 2500 zł na zakup sprzętu koniecznego do przeprowadzenia zajęć.

Po wejściu do #SuperKoderów, nauczyciele – liderzy biorą udział w szkoleniu, w czasie którego nabywają umiejętności niezbędne do poprowadzenia zajęć.

- Nauczyciele  mogą uczyć dzieci programowania, sami nawet nie mając o tym początkowo pojęcia!  – mówi Beata Sokołowska, nauczycielka #SuperKoderów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku. 

Do tej pory w #SuperKoderach uczestniczy 170 szkół z całej Polski.

Więcej informacji o programach oraz formularze rekrutacyjne dostępne są na stronie: www.fundacja.orange.pl/rekrutacja

Informacje o naborze:

Biuro Programu MegaMisja
Katarzyna Kapciak
e-mail: info@megamisja.pl
tel. +48 502 091 784

Biuro Programu #SuperKoderzy
Aleksandra Drozdek-Markowska
e-mail: info@superkoderzy.pl
tel. +48 601 086 821 / +48 22 642 22 40

  • Regulamin Konkursu „Konkurs z Seboradin wygraj kurację regenerującą do włosów!”