Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

29 października 2018

Fascynująca lekcja historii ponad 200 metrów pod ziemią

247

Niewiele jest miejsc, gdzie duch przeszłości nie ustępuje duchowi współczesności, a pozwala mu żyć w pełnej symbiozie. Do takich niezwykłych punktów na mapie Polski należy Kopalnia Soli Bochnia — najstarsza w naszym kraju. Działalność turystyczna prowadzona nieprzerwanie od lat 90. XX wieku spowodowała, że kopalnia stała się nowoczesnym centrum otwartym na zwiedzających, a przede wszystkim wycieczki szkolne. Gdzie, jak nie w tętniącym przeszłością miejscu, uczniowie lepiej poczują smak życia sprzed wielu stuleci?

 

Zwiedzanie kopalni w Bochni — sposób na integrację i edukację poprzez zabawę

Wycieczka szkolna zawsze jest dla uczniów najbardziej ekscytującym i wyczekiwanym momentem. Nic dziwnego, to właśnie wtedy mogą odpocząć od szkolnych ław i poprzez zabawę oraz integrację odkryć coś nowego. Kopalnia soli w Bochni stworzyła aż 5 programów edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci ze szkół podstawowych i grę integracyjną dedykowaną starszym uczniom. Wśród propozycji znalazły się programy zarówno dotyczące pracy w kopalni, jak i jej historii.

Pobyty edukacyjne w kopalni są tak zaplanowane, aby uczyły i bawiły, wzbudzając w uczniach ciekawość. Dzieci mogą usłyszeć charakterystyczne dla kopalni dźwięki, poczuć klimat pracy w takim miejscu, a także dotknąć ścian i zabrać ze sobą pamiątkę.

Atrakcje, które budzą ciekawość

Liczne badania i obserwacje psychologów udowadniają, że zabawa jest naturalnym sposobem działania uczniów do lat wczesnoszkolnych. To właśnie podczas zabawy dzieci wykazują cechy, które potem jako dorośli cenimy najbardziej: kreatywność, skupienie, zaangażowanie. Podobnie jest w przypadku starszych uczniów. Dla nich formy gier integracyjnych stanowią odskocznię od codziennych lekcji i wzbudzają ciekawość — potrzebną, by rozwijać w sobie pasję do zdobywania wiedzy.

Na terenie bocheńskiej kopalni nie brakuje atrakcji, dzięki którym dzieci odkryją nieznany i fascynujący dla nich świat. Największa z nich to unikalna na skalę światową przeprawa łodzią przez komorę zalaną solanką. Uczniowie mogą również skorzystać z podziemnej kolejki przygotowanej specjalne dla turystów oraz boiska, placu zabaw i 140-metrowej zjeżdżalni. W kopalni panuje wyjątkowy mikroklimat, dlatego warto pomyśleć o dłuższym pobycie i skorzystać z oferty noclegu. Dopiero w takim miejscu przysłowie „sen to zdrowie” nabiera znaczenia.

  

Niezbędnik zwiedzającego

W kopalni obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów dla grup zorganizowanych (od 15 osób), aby każdy uczeń mógł bezpiecznie i w pełni skorzystać z przygotowanych atrakcji. Bezpłatny pobyt przysługuje jednemu opiekunowi na dziesięcioro uczniów oraz kierownikowi wycieczki. Bocheńska kopalnia zaprasza również dzieci z niepełnosprawnościami, które nie mają przeciwwskazań do zjazdu pod ziemię. Dokonując rezerwacji, należy poinformować, że w grupie są osoby niepełnosprawne.

Temperatura na trasach to około 15 stopni, więc trzeba pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży. Czas trwania programu edukacyjnego wynosi 4 godziny, jednak przygotowane są także krótsze trasy, np. multimedialna, w przypadku, której pobyt trwa 3 godziny.

Dla uczniów zwiedzanie kopalni jest żywą lekcją historii, którą chłoną wszystkimi zmysłami. Dzięki interaktywnym wystawom w pamięci dzieci na dłużej pozostają przedstawione informacje, udowadniając, że nauka może być fascynującą przygodą.

Dowiedz się więcej: www.kopalnia-bochnia.pl/dladzieci

Zadzwoń do nas!

 

 

+48 14 692 67 52

+48 14 615 24 62

biuro@kopalnia-bochnia.pl

Przypisy