Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

29 października 2018

Fascynująca lekcja historii ponad 200 metrów pod ziemią

290

Niewiele jest miejsc, gdzie duch przeszłości nie ustępuje duchowi współczesności, a pozwala mu żyć w pełnej symbiozie. Do takich niezwykłych punktów na mapie Polski należy Kopalnia Soli Bochnia — najstarsza w naszym kraju. Działalność turystyczna prowadzona nieprzerwanie od lat 90. XX wieku spowodowała, że kopalnia stała się nowoczesnym centrum otwartym na zwiedzających, a przede wszystkim wycieczki szkolne. Gdzie, jak nie w tętniącym przeszłością miejscu, uczniowie lepiej poczują smak życia sprzed wielu stuleci?

 

Zwiedzanie kopalni w Bochni — sposób na integrację i edukację poprzez zabawę

Wycieczka szkolna zawsze jest dla uczniów najbardziej ekscytującym i wyczekiwanym momentem. Nic dziwnego, to właśnie wtedy mogą odpocząć od szkolnych ław i poprzez zabawę oraz integrację odkryć coś nowego. Kopalnia soli w Bochni stworzyła aż 5 programów edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci ze szkół podstawowych i grę integracyjną dedykowaną starszym uczniom. Wśród propozycji znalazły się programy zarówno dotyczące pracy w kopalni, jak i jej historii.

Pobyty edukacyjne w kopalni są tak zaplanowane, aby uczyły i bawiły, wzbudzając w uczniach ciekawość. Dzieci mogą usłyszeć charakterystyczne dla kopalni dźwięki, poczuć klimat pracy w takim miejscu, a także dotknąć ścian i zabrać ze sobą pamiątkę.

Atrakcje, które budzą ciekawość

Liczne badania i obserwacje psychologów udowadniają, że zabawa jest naturalnym sposobem działania uczniów do lat wczesnoszkolnych. To właśnie podczas zabawy dzieci wykazują cechy, które potem jako dorośli cenimy najbardziej: kreatywność, skupienie, zaangażowanie. Podobnie jest w przypadku starszych uczniów. Dla nich formy gier integracyjnych stanowią odskocznię od codziennych lekcji i wzbudzają ciekawość — potrzebną, by rozwijać w sobie pasję do zdobywania wiedzy.

Na terenie bocheńskiej kopalni nie brakuje atrakcji, dzięki którym dzieci odkryją nieznany i fascynujący dla nich świat. Największa z nich to unikalna na skalę światową przeprawa łodzią przez komorę zalaną solanką. Uczniowie mogą również skorzystać z podziemnej kolejki przygotowanej specjalne dla turystów oraz boiska, placu zabaw i 140-...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy