Dołącz do nas

Życie Szkoły

„Extra Szkolna Stołówka” – wystartowała 2. edycja programu

Trwa program „Extra Szkolna Stołówka”, którego celem jest poprawa warunków, w jakich dzieci spożywają posiłki w szkole, a także edukacja dotycząca kształtowania u najmłodszych właściwych nawyków żywieniowych oraz niemarnowania żywności. Partnerem społecznym programu, podobnie jak w poprzednim roku, jest Federacja Polskich Banków Żywności.

Dzieci uczęszczające do szkoły spożywają w niej nawet 2–3 posiłki dziennie. Dlatego tak ważne jest, by miały one możliwość zjedzenia ich w miejscu przyjaznym, bezpiecznym i w pełni funkcjonalnym. Spełniająca te wymogi szkolna stołówka pozwoli uczniom komfortowo spożyć posiłek, a także może wspomoże w nauce właściwych nawyków żywieniowych. „W takiej odpowiedniej przestrzeni dzieci chętnie będą spożywały posiłki, jednocześnie ucząc się zasad wspólnego spędzania czasu przy stole oraz racjonalnego gospodarowania jedzeniem” – podkreśla Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego akcji. O taką stołówkę szkoły podstawowe mogą się starać, przystępując do programu „Extra Szkolna Stołówka”, którego inicjatorem jest marka Delma.

Zdjęcia przedstawiające stołówki po remontach w szkołach będących laureatami 1. edycji programu „Extra Szkolna Stołówka”: SP Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Czeladzi (na górzej), SP Nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu (na dole)

Szkoły rywalizują o remont stołówki

W konkursie towarzyszącym programowi „Extra Szkolna Stołówka” nagrodą główną jest sfinansowanie remontu stołówki o wartości 30 tys. zł. Wziąć w nim udział może każda szkoła podstawowa, która zarejestruje się na stronie www.extrastolowki.pl. Rejestracji dokonuje dyrektor placówki lub inna osoba dorosła za jego zgodą do 17 czerwca 2018 r. Do zgłoszenia należy dodać aktualne zdjęcie szkolnej stołówki wraz z krótkim uzasadnieniem, dlaczego właśnie w tej placówce powinna ona zostać wyremontowana. Od 1 kwietnia 2018 r. do 17 czerwca 2018 r. każdy z nas może głosować na dodane zdjęcia. Każdego dnia dozwolone jest oddawanie jednego głosu o wartości 1 pkt. Na stronie internetowej programu będą się również pojawiały zadania – za udział w nich szkoła może zdobyć dodatkowe punkty. Realizacje zadań specjalnych zostaną opublikowane w galerii prac na stronie internetowej www.extrastolowki.pl.

Stołówki zostaną wyremontowane w pięciu szkołach – w czterech, które zdobędą największą liczbę głosów, oraz w szkole wybranej przez jury programu. Dodatkowo w 50 kolejnych placówkach w rankingu eksperci Federacji Polskich Banków Żywności przeprowadzą warsztaty dotyczące mądrego gospodarowania żywnością, a 50 następnych szkół otrzyma zestaw akcesoriów dekoracyjnych do szkolnej stołówki.

Regulamin programu znajduje się na www.extrastolowki.pl

Inicjator programu – Delma

Partner społeczny – Federacja Polskich Banków Żywności